Вилијам Боне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вилијам Боне
Лични податоци
Цело име Вилијам Боне
Роден 25 јуни 1982 (1982-06-25) (33 г.)
Сен Дулшар, Франција
Висина 1,85 м
Маса 78 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб ФДЖ
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2002–2005
2006–2008
2009–2010
2011–
Обер 93
Кредит Агрикол
Ббокс Бјуик Телеком
ФДЖ
Последна промена
8 декември 2014

Вилијам Боне (француски: William Bonnet; р. 25 јуни 1982 во Сен Дулшар) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ФДЖ.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2000
Silver medal icon.svg, Светско првенство под 19 години
2005
1. Етапа 1 Париз-Корез
2006
3. ГП де Валони
5. ГП Фурмие
9. Париз-Брисел
2007
12. Четири дена Денкерк
2. Етапа 1
13. Ватенфал Класик
2010
1. Етапа 2 Париз-Ница
10. Трка околу Фландрија
2011
6. Е3 Харелбеке

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 111 СО СО
Jersey yellow.svg Тур 109 102 128 СО СО 158
Jersey red.svg Вуелта 109 111 152

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]