Давид Годи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давид Годи
Годи на Тур де л’Ен 2017
Лични податоци
Цело имеДавид Годи
Роден10 октомври 1996 (1996-10-10) (26 г.)
Ландивизјо,  Франција
Висина1,73 м
Маса53 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2015–2016 Кот д’Армор-Мари Морен
Професионални клубови
2016
2017-
ФДЖ (стажант)
ФДЖ
Последна промена
21 март 2020

Давид Годи (француски: David Gaudu; р. 10 октомври 1996) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Во 2016 година, Годи го освоил Тур де л’Авенир, најпрестижната трка за возачи под 23 години. Исто така ја освоил Мировната трка под 23 години и завршил петти на Тур де л’Ен. Овие успеси му донеле двегодишен договор со екипата Групама-ФДЖ.

2018[уреди | уреди извор]

Во јули 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2014
1. Краен пласман Обел-Тимистер-Ла Глез
1. Етапа 3
6. Краен пласман Ронд де Вале
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 6
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Мировна трка под 23 години
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
5. Краен пласман Тур де л’Ен
9. Гран ри де Плимелек-Морбијан
2017
2. Краен пласман Тур де л’Ен
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
2. Букл де л’Олн
4. Рут Адели
5. Милано-Торино
7. Тур ди Финистер
9. Флеш Валон
2018
2. Меморијал Марко Пантани
5. Класик Сид-Ардеш
9. Краен пласман Тур Ла Прованс
2019
3. Краен пласман Трка ОАЕ
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
4. Гран Премио Бруно Бегели
5. Краен пласман Тур де Романди
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
5. Милано-Торино
6. Краен пласман Тур Ла Прованс
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
6. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
2020
4. Краен пласман Трка ОАЕ
10. Краен пласман Тур де ла Прованс

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Groupama - FDJ“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2020. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]