Адријан Пети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адријан Пети
Пети на Четири дена Денкерк 2011
Лични податоци
Цело имеАдријан Пети
ПрекарЛе Бизон (Le bison)[1]
Роден26 септември 1990 (1990-09-26) (29 г.)
Арас,  Франција
Висина1,87 м
Маса80 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДирект Енержи
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2009–2010
2010
ЦЦ Ножан на Ез
Кофидис (стажант)
Професионални клубови
2011–2015
2016-
Кофидис
Директ Енержи
Значајни победи
Етапни трки
Ла Тропикал Амиса Бонго (2016)
Последна промена
16 јуни 2019

Адријан Пети (француски: Adrien Petit; р. 26 септември 1990) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Директ Енержи.[2]

Во септември 2015 година, Директ Енержи објавиле дека Пети ќе им се приклучи за сезоната 2016.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. Етапа 2 Тур де Норманди
2. ГП де Пераншис
2011
2. Светско друмско првенство под 23 години
3. Бинше-Турне-Бинше
2012
3. Ле Самин
2013
1. Етапа 4 Ла Тропикал Амиса Бонго
1. Jersey green.svg Бодовен пласман Три дена Западна Фландрија
3. Ле Самин
5. Хале-Ингоигем
6. Гран при де Денен
7. Трофео Палма де Мајорка
8. Бинше-Шиме-Бинше
2014
1. Тро-Бро Леон
3. Ла Руе Туранжел
5. Трофео Палма де Мајорка
2015
1. Пролог Трка околу Луксембург
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
1. Етапа 3
1. Етапа 5
1. Етапа 6 (ITT)
7. Омлоп Хет Ниусблад
8. Бинше-Шиме-Бинше
10. Париз-Рубе
2017
1. Гран при де ла Сом
1. Етапа 6 Четири дена Денкерк
9. Париз-Рубе
10. Омлоп Хет Ниусблад
2018
4. Ле Самин
2019
6. Гент-Вевелгем

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 156 164 126
Jersey red.svg Вуелта 130

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бонами, Рафаел (2 февруари 2016). „Adrien Petit, le ch'ti de Direct Énergie“ [Adrien Petit, the ch'ti of Direct Énergie]. Ouest-France ((француски)). конс. 7 април 2017. 
  2. „Direct Énergie“. Directvelo ((француски)). Association Le Peloton. конс. 14 јануари 2019. 
  3. „Директ Енержи го заменува Јуропкар како спонзор“. VeloNews. конс. 24 септември 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]