Јаспер Стејвен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јаспер Стејвен
Лични податоци
Цело имеЈаспер Стејвен
Роден17 април 1992 (1992-04-17) (30 г.)
Левен,  Белгија
Висина1,86 м
Маса78 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТрек-Сегафредо
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Специјалист за класици
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2015)

Етапни трки

Трка околу Германија (2019)

Еднодневни трки и класици

Омлоп Хет Ниусблад (2020)
Курне-Брисел-Курне (2016)
Последна промена
28 март 2020

Јаспер Стејвен (холандски: Jasper Stuyven; р. 17 април 1992) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Трек-Сегафредо.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Јуниорска[уреди | уреди извор]

Стејвен имал успешна кариера како јуниор. Во 2009 година, на 17 години, го освоил Светското јуниорско друмско првенство. 2010 донеле поголем успех за Стејвен, кога го освоил еднодневните трки Париз-Рубе за јуниори и Ремушамп-Фериер-Ремушамп.

Рани години[уреди | уреди извор]

Ја започнал својата професионална кариера на 20 години со Хагенс Берман Аксеон. Додека возел за екипата, забележал четири победи, вклучувајќи ја Волта ао Алентежо.

Трек Фактори Рејсинг (2014–денес)[уреди | уреди извор]

2014[уреди | уреди извор]

Стејвен се приклучил на екипата Трек Фактори Рејсинг во 2014 година на 22 години. Во текот на сезоната возел на неговата прва голема трка, Вуелта а Еспања 2014. На трката трипати завршил на четвртото место и завршил деветти во бодовниот пласман.[2]

2015[уреди | уреди извор]

2015 му ја донела најголемата победа на Стејвен досега, кога ја освоил осмата етапа на Вуелта а Еспања 2015 во масовен спринт. Стејвен бил вклучен во пад претходно на етапата и бил принуден да се откаже од трката по етапата со скршена коска на дланката.[3]

2016[уреди | уреди извор]

Стејвен на Тур де Франс 2016

Во 2016 година ја освоил белгиската еднодневна трка Курне-Брисел-Курне, одвојувајќи се сам во последните километри.[4] Стејвен исто така го освоил петтото место на Е3 Харелбеке.

Бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс[5] каде ја носел точкастата маичка два дена.

2017[уреди | уреди извор]

Стејвен бил дел од петчлената водечка група на Париз-Рубе 2017 и завршил четврти во спринтот зад Грег ван Авермат од БМЦ Рејсинг Тим.[6]

Возел на Џиро д’Италија 2017.[7] Стејвен завршил втор зад Силвен Дилје од БМЦ Рејсинг Тим откако двоецот бил дел од петчлено бегство, кое се одвоило од групата на почетокот и возеле сами 217 километри.[8] Ја завршил трката на 98. место и бил втор во бодовниот пласман зад Фернандо Гавирија од Квик-Степ Флорс.

2018[уреди | уреди извор]

Во 2018 година, Стејвен завршил во првите десет на многу пролетни класици, вклучувајќи го четвртото место на Омлоп Хет Ниусблад,[9] и петти на Париз-Рубе, каде бил дел од групата со Сеп Ванмарке и бранителот на титулата Грег ван Авермат.[10] На Тур де Франс бил близу победа на етапата 14, но бил претекнат на последното искачување од крајниот етапен победник Омар Фраиле, на помалку од 3 километри до целта. Во септември ја освоил ГП Валони, пред да ја освои трката во својот роден град, Левен, ГП Џеф Схеренс.[11]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Стејвен учел на Синт-Питерсколеџ во Левен.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. Jersey rainbow.svg Светско јуниорско друмско првенство
2. Краен пласман Џиро ди Тоскана
3. Краен пласман Три дена Ван Аксел
4. Краен пласман Кејзер дер Јуниорес
2010
1. Париз-Рубе јуниори
1. Ремушан-Фериер-Ремушан
1. Етапа 3 Три дена Ван Аксел
1. Етапа 4 Три дена Оробика
2011
2. Париз-Рубе за млади
2012
1. Етапа 3 Класик Каскад
7. Гран при де Валони
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Волта ао Алентежо
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 2
1. Етапа 1 Тур де Бос
3. ГП Џеф Шеренс
3. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
2014
6. Национално друмско првенство
2015
1. Етапа 8 Вуелта а Еспања
2016
1. Курне-Брисел-Курне
5. Е3 Харелбеке
9. Омлоп Хет Ниусблад
Jersey red number.svg Награда за борбеност на втората етапа на Тур де Франс
2017
2. Курне-Брисел-Курне
3. Краен пласман БинкБенк
1. Етапа 7
3. Национално друмско првенство
4. Париз-Рубе
5. Бриселски велосипедски класик
6. Јапонски куп
7. Трка околу Франкфурт
7. Јуроајс Класик
8. Омлоп Хет Ниусблад
2018
1. ГП Валони
1. ГП Џеф Схеренс
2. Бриселски велосипедски класик
3. Национално друмско првенство
3. ГП Квебек
3. Фландриско првенство
4. Омлоп Хет Ниусблад
5. Париз-Рубе
6. Е3 Харелбеке
7. Трка околу Фландрија
9. Гент-Вевелгем
9. Хале-Ингоигем
10. Краен пласман БинкБенк
1. Етапа 4
10. Милано-Санремо
10. Дварс дор Вландерен
10. Тур де л’Еурометропол
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 14 на Тур де Франс
2019
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Германија
2. Гран При де Валони
3. Тур де л’Еурометропол
4. Класик Лондон-Сари
5. ГП Квебек
5. Бриселски велосипедски класик
6. Бинше-Шиме-Бинше
6. Гран при де Фурмје
2020
1. Омлоп Хет Ниусблад
5. Курне-Брисел-Курне

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 99 63 43
Jersey red.svg Вуелта 88 СО

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на монументите
Монумент 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Милано-Санремо 39 10 79
Трка околу Фландрија 61 32 118 51 7 19
Париз-Рубе 55 49 39 4 5 27
Лиеж-Бастоњ-Лиеж
Џиро ди Ломбардија СО
Распоред на резултатите на класиците
Класик 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Омлоп Хет Ниусблад 9 8 4 40 1
Курне-Брисел-Курне 1 2 11 5
Е3 Харелбеке СО 5 СО 6 58
Гент-Вевелгем 46 9 17
Дварс дор Вландерен 33 20 10 14
Гран при Квебек 50 18 3 5
Гран при Монтреал 12 14 14 29
Париз-Тур 37 101

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Trek-Segafredo announce complete 2020 men's roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 9 ноември 2019. Посетено на 3 јануари 2020.
 2. „Jasper Stuyven's star sparkles in Vuelta“. www.flanderstoday.eu. Посетено на 2020-03-05.
 3. Бенсон, Даниел (29 август 2015). „Vuelta a España: Stuyven wins stage 8“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 1 септември 2015.
 4. „Стејвен ја освои Курне-Брисел-Курне“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 28 февруари 2016. Посетено на 1 март 2016.
 5. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 јуни 2016.
 6. „Van Avermaet wins Paris-Roubaix“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 9 април 2017. Посетено на 9 април 2017.
 7. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
 8. Виндзор, Ричард (2017-05-11). „Silvan Dillier pips Jasper Stuyven to Giro d'Italia stage six victory after colossal breakaway“. Cycling Weekly (англиски). Посетено на 2020-03-05.
 9. „Jasper Stuyven“. Посетено на 15 мај 2014.
 10. „Peter Sagan wins Paris-Roubaix“. Cycling News.com. 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 11. „Jasper Stuyven wint GP Jef Scherens“. VTM Nieuws. 16 септември 2018. Посетено на 16 септември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]