Трка околу Фландрија 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Фландрија 2022
Детали за трката
Издание106. Трка околу Фландрија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум3 април 2022
Растојание272,5 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеАнтверпен
ОдредиштеАуденарде
Екипи24
Возачи на почеток167
Возачи на крај103
Просечна брзина43,196 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Матје ван дер Пул (Алпесин-Феникс)
ВторопласиранNED Дилан ван Барле (Инеос Гренадиерс)
ТретопласиранFRA Валентен Мадуа (Групама-ФДЖ)
◀20212023▶
Документација

Трка околу Фландрија 2022 — 106. издание на велосипедската еднодневна трка Трка околу Фландрија, која се одржала на 3 април како дванаесетти настан во сезоната на Светската турнеја. Трката започнала во Антверпен и завршила во Ауденарде, Белгија, протегајќи се на 272,5 километри.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Фландрија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Сепак, една од екипите не настапила и со имало седумнаесет UCI World Tour, а седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 24 екипи. Од нив, само Тим ДСМ, настапила со шест возачи наместо максималните седум возачи. Од вкупно 167 возачи завршиле 103.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (17)ProTeams (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс6ч 18' 30
2. NED Дилан ван Барле Инеос Гренадиерс+ 0
3. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 0
4. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 0
5. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 2
6. BEL Дилан Тенс Бахреин Викториус+ 2
7. GBR Фред Врајт Бахреин Викториус+ 11
8. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 48
9. FRA Кристоф Лапорт Џамбо-Висма+ 48
10. NOR Александер Кристоф Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 48
11. AUS Мајкл Метјус Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 48
12. SLO Јан Тратник Бахреин Викториус+ 48
13. BEL Тиш Бенот Џамбо-Висма+ 1' 02
14. GBR Том Пидкок Инеос Гренадиерс+ 1' 05
15. BEL Грег ван Авермат АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 07
16. NED Дани ван Попел Бора-Хансгрое+ 1' 07
17. FRA Матис Лувел Аркеа-Самсик+ 1' 07
18. GER Џон Дегенколб Тим ДСМ+ 1' 07
19. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 1' 07
20. ESP Алекс Аранбуру Мовистар+ 1' 07
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres“. UCI. Посетено на 4 April 2021.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „106th Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 3 April 2022.
  4. „Трка околу Фландрија 2022“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]