Прејди на содржината

Себастјан Ино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Себастјан Ино
Ино во 2014 година
Лични податоци
Цело имеСебастјан Ино
Роден11 февруари 1974(1974-02-11)(50 г.)
Сен Брие, Франција
Висина1,74 м
Податоци за клубот
Мом. клубФортунео-Самсик
Дисциплинадрумски велосипедизам
УлогаСпортски директор
Професионални клубови
1997–1998
1998–2008
2009–2012
2013–2014
ГАН
Кредит Агрикол
Аг2р-Ла Мондијал
ИАМ Сајклинг
Менаџер на клубови
2015-Бретањ-Сеше анвиронман
Значајни победи
Гранд Тур
Вуелта а Еспања
1 етапа (2008)

Еднодневни трки и класици

Букл де л’Олн (2012)
Последна промена
19 декември 2015

Себастјан Ино (француски: Sébastien Hinault; р. 11 февруари 1974 во Сен Брие) — поранешен француски професионален друмски велосипедист. Започнал со велосипедизам во 1997 година со француската екипа ГАН, која подоцна станала Кредит Агрикол и настапил на Тур де Франс пет пати. Откако Кредит Агрикол се распуштила во 2008, Ино се придружил на Аг2р-Ла Мондијал. Ино го напуштил Аг2р-Ла Мондијал на крајот на сезоната 2012 и се приклучил на новата екипа ИАМ Сајклинг за сезоната 2013.[1]

Не е поврзан со поранешниот велосипедист Бернар Ино. Моментално е спортски директор на професионалната континентална екипа Бретањ-Сеше анвиронман.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. Етапа 4 Трка околу Полска
2004
1. Етапа 4 Трка околу Германија
2005
1. Етапа 2 Сиркуи Франко-Белж
2006
1. Етапа 8 Ле Тур де Лангкави
1. Етапа 4 Тур де Пикард
1. Етапа 4 Тур ди Лимузен
2008
1. Етапа 10 Вуелта а Еспања
1. Етапа 3 & краен пласман Тур ди Лимузен
2010
9. Краен пласман Париз-Рубе
9. Краен пласман Ватенфал Класик
2011
8. Е3 Харелбеке
2012
1. Букл де л’Олн
1. Етапа 3 Сиркуи де Лорен
2013
7. Краен пласман Четири дена Динкерк
9. Тур ди Јура

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Џиро 135 100
Тур 123 125 137 147 138 СО 115 113 132 111 122
Вуелта 64 69 117 106

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мињо, Александар (1 август 2012). „Sebastien Hinault heading for IAM Cycling“. Cyclism'Actu (француски). Swar-Agency. Посетено на 11 август 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]