Брис Феји

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брис Феји
Лични податоци
Цело имеБрис Феји
Роден26 јули 1985(1985-07-26)(38 г.)
Шатоден,  Франција
Висина1,88 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубФортунео-Самсик
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2006–2008 КК Ножен-сур-Аис
Професионални клубови
2008–2009
2010
2011
2012–2013
2014–
Агритубел
Вакансолел
Леопард Трек
Сор-Сожасен
Бретањ-Сеше анвиронман
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2009)
Последна промена
26 септември 2018

Брис Феји (француски: Brice Feillu; р. 26 јули 1985 во Шатоден) — француски друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Фортунео-Самсик.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој е помлад брат на Ромен Феји, кој е исто така друмски велосипедист. Феји го достигнал најголемиот успех во кариерата со етапната победа на етапата 7 на Тур де Франс 2009, највисоката завршница на некоја етапа таа година, воедно и најдолгата етапа.

Феји му се приклучил на Бретањ-Сеше анвиронман за сезоната 2014[1], откако неговата претходна екипа, Сожасен, се распаднала на крајот на сезоната 2013.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
2. Краен пласман Париз-Корез
6. Краен пласман Тур Алзас
1. Етапа 5
2009
25. Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 7
2010
8. Гран при д’Увертир ла Марселеза
8. Гран при де Плимелек-Морбијан
2012
7. Волта а Португал
8. Класика Примавера де Аморебјета
10. Краен пласман Сиркут де Лорен
2014
2. Краен пласман Букл де ла Мајен
2015
1. Планински пласман Тур де л’Ен
9. Краен пласман Четири дена Динкерк
2016
1. Планински пласман Трка околу Луксембург
9. Краен пласман Тур де Савоја Монблан
2017
1. Планински пласман Трка околу Луксембург
4. Краен пласман Рут ди Сид
6. Краен пласман Тур де л’Ен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Браќата Феји повторно се спојуваат во 2014 како двоец, откако потпишаа за Бретањ-Сеше Енвиронемент“. VeloNation. VeloNation LLC. 29 ноември 2013. Посетено на 25 декември 2013.
  2. „Феји најде спас во Сор-Сожасун“. Cycling News. Future Publishing Limited. 23 октомври 2011. Посетено на 4 јануари 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]