Ромен Арди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ромен Арди
Арди на Тур де л’Ен 2010
Лични податоци
Цело имеРомен Арди
Роден24 август 1988 (1988-08-24) (31 г.)
Податоци за клубот
Мом. клубФортунео-Самсик
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2008–2009 Кот д’Армор Сиклисм
Професионални клубови
2010–2012
2013–2016
2017-
Бретањ-Шулер
Кофидис
Фортунео - Витал Консепт
Последна промена
25 септември 2018

Ромен Арди (француски: Romain Hardy; р. 24 август 1988) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Фортунео-Самсик.[1]

Арди го напуштил Бретањ-Шулер[2] на крајот на сезоната 2012 и се приклучил на Кофидис за сезоната 2013.[3] По четири сезони со Кофидис, во септември 2016 година Арди објавил дека повторно ќе се врати во поранешната екипа Бретањ-Шулер, сега позната како Фортунео - Витал Консепт, за сезоната 2017.[4] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
2. Краен пласман Тур де Жиронда
6. Краен пласман Крајц Брајц
2009
4. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
6. Краен пласман Волта а Португал
2010
1. Етапа 4 Тур де л’Авенир
3. Полинорманд
3. Букл де л’Олн
4. Тур ди Финистер
4. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
10. Краен пласман Сиркуито Монтањес
2011
2. Париз-Камемберт
5. Ле Букл ди Сид Ардеш
8. Тур ди Финистер
10. Шоле-По де Лоара
2012
4. Краен пласман Тур ди От Вар
1. Етапа 1
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2014
3. Краен пласман Трка околу Турција
4. Париз-Камемберт
5. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангедок-Русијон
6. Букл де л’Олн
6. Полинорманд
7. Краен пласман Трка околу Луксембург
10. Париз-Троа
2017
2. Трофео Лаигвелја
6. Тур ди Финистер
10. Краен пласман Етоал де Бесеж
2018
7. Букл де л’Олн
8. Гран При де Плимелек-Морбијан

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 26 105
Jersey red.svg Вуелта 64 СО 27

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Christian Meier to retire at end of 2016 season“. cyclingnews.com. 7 септември 2016. конс. 12 февруари 2017. 
  2. Бутје, Баптист. „Équipes 2012: Bretagne-Schuller“, „Velochrono.fr“, Velochrono, 4 јануари 2012 (посет. 10 јануари 2012 г). (на (француски))
  3. Мињо, Александар. „Lemarchand et Hardy signent chez Cofidis“, „Cyclism'Actu“, Swar-Agency, 3 август 2012 (посет. 6 август 2012 г). (на (француски))
  4. „Christian Meier to retire at end of 2016 season“. cyclingnews.com. 7 септември 2016. конс. 12 февруари 2017. 
  5. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 28 јуни 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]