Е3 Саксо Банк Класик 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Е3 Саксо Банк Класик 2022
Детали за трката
Издание64. Е3 Саксо Банк Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум25 март 2022
Растојание203,9 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеХарелбеке
ОдредиштеХарелбеке
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај111
Просечна брзина43,996 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ВторопласиранFRA Кристоф Лапорт (Џамбо-Висма)
ТретопласиранSUI Штефан Кинг (Групама-ФДЖ)
◀20212023▶
Документација

Е3 Саксо Банк Класик 2022 — 64. издание на велосипедската еднодневна трка Е3 Саксо Банк Класик, која се одржала на 25 март како деветти настан во сезоната на Светската турнеја.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Е3 Харелбеке е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[1] Шест професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[2]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма4ч 38' 04
2. FRA Кристоф Лапорт Џамбо-Висма+ 0
3. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 1' 35
4. SLO Матеј Мохорич Бахреин Викториус+ 1' 36
5. ERI Бинијам Хирмај Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 1' 36
6. ECU Хонатан Нарваес Инеос Гренадиерс+ 1' 36
7. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 1' 36
8. NED Дилан ван Барле Инеос Гренадиерс+ 1' 36
9. BEL Тиш Бенот Џамбо-Висма+ 1' 36
10. DEN Каспер Асгрен Квик-Степ Алфа Винил+ 1' 36
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  2. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 25 March 2022.
  3. „Е3 Саксо Банк Класик 2022“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]