Класик Брухе-Де Пане 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Класик Брухе-Де Пане 2022
Детали за трката
Издание46. Класик Брухе-Де Пане
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум23 март 2022
Растојание207,9 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеБрухе
ОдредиштеДе Пане
Екипи24
Возачи на почеток164
Возачи на крај154
Просечна брзина43,663 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Тим Мерлир (Алпесин-Феникс)
ВторопласиранNED Дилан Груневеген (Тим БајкЕксчејнџ Џајко)
ТретопласиранFRA Насер Бухани (Аркеа-Самсик)
◀20212023▶
Документација

Класик Брухе-Де Пане 2022 (позната како Минерва Класик Брухе-Де Пане поради спонзорство) — 46. издание на велосипедската еднодневна трка Три дена Брухе-Де Пане, која се одржала на 23 март како осми настан во сезоната на Светската турнеја.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2020 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Шеснаесет екипи одлучиле да настапат на трката. Дополнително, осум професионални континентални екипи биле специјално поканети, со што се заокружила главната група од 24 екипи. Освен четири екипи, сите други настапиле со дозволените седум возачи. Од вкупно 164 возачи, што ја започнале трката, 154 ја завршиле.[1]

Екипи од Светската турнеја на UCI (16)ProTeams (8)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[2]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Мерлир Алпесин-Феникс4ч 45' 41
2. NED Дилан Груневеген Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 0
3. FRA Насер Бухани Аркеа-Самсик+ 0
4. GER Макс Валшајд Кофидис+ 0
5. NED Олав Коеј Џамбо-Висма+ 0
6. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
7. ITA Симоне Консони Кофидис+ 0
8. BEL Арно де Ли Лото-Судал+ 0
9. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
10. AUS Хајнрих Хауслер Бахреин Викториус+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 23 March 2022.
  2. „Класик Брухе-Де Пане 2022“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]