Прејди на содржината

Ешборн-Франкфурт 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ешборн-Франкфурт 2022
Детали за трката
Издание61. Ешборн-Франкфурт
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум1 мај 2022
Растојание185 км
ДржаваGER Германија
ПоаѓалиштеЕшборн
ОдредиштеФранкфурт на Мајна
Екипи19
Возачи на почеток131
Возачи на крај116
Просечна брзина41,438 км/ч
Искачени метри2654 m
Добитници на наградите
ПобедникIRL Сем Бенет (Бора-Хансгрое)
ВторопласиранCOL Фернандо Гавирија (ОАЕ Емирати)
ТретопласиранNOR Александер Кристоф (Интермарше-Сиркус-Ванти)
◀20212023▶
Документација

Ешборн-Франкфурт 2022 (позната и како: Трка околу Франкфурт 2022) — 61. издание на велосипедската еднодневна трка Трка околу Франкфурт, која се одржала на 1 мај како 19. настан во сезоната на Светската турнеја.

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Со тоа, единаесет од осумнаесетте екипи избрале да учествуваат. Дополнително биле поканети и осум професионални континентални екипи, со што на трката настапиле вкупно 19 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (11)ProTeams (8)

Завршен пласман

[уреди | уреди извор]

[1]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое4ч 27' 52
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. NOR Александер Кристоф Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
4. GER Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
5. NED Дани ван Попел Бора-Хансгрое+ 0
6. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
7. BEL Арно де Ли Лото-Судал+ 0
8. ITA Симоне Консони Кофидис+ 0
9. BEL Пит Алегерт Кофидис+ 0
10. FRA Лоренцо Манзен ТоталЕнержи+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Список на учесници

[уреди | уреди извор]
  1. „Ешборн-Франкфурт 2022“. ProCycling.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]