Флеш Валон 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Флеш Валон 2022
Детали за трката
Издание86. Флеш Валон
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум20 април 2022
Растојание202,1 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеБлењи
ОдредиштеУј
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај140
Просечна брзина42,969 км/ч
Искачени метри3160 m
Добитници на наградите
ПобедникBEL Дилан Тенс (Бахреин Викториус)
ВторопласиранESP Алехандро Валверде (Мовистар)
ТретопласиранRUS Александар Власов (Бора-Хансгрое)
◀20212023▶
Документација

Флеш Валон 2022 — 86. издание на велосипедската еднодневна трка Флеш Валон, која се одржала на 20 април како шеснаесетта трка во рамки на Светската турнеја. Трката започнала од белгискиот град Блењи, а завршила во општината Хуј.

Била првпат освоена од Дилан Тенс.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Флеш Валон е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Дилан Тенс Бахреин Викториус4ч 42' 12
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 2
3. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 2
4. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Алфа Винил+ 5
5. COL Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 7
6. CAN Мајкл Вудс Израел-Премиер Тек+ 7
7. POR Рубен Гереиро ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 7
8. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 7
9. FRA Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 7
10. FRA Алекси Вијермоз ТоталЕнержи+ 7
11. BEL Тиш Бенот Џамбо-Висма+ 7
12. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 7
13. FRA Беноа Конфруа АГ2Р Ситроен Тим+ 7
14. AUS Ник Шулц Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 7
15. ITA Доменико Поцовиво Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 7
16. ESP Хесус Ерада Кофидис+ 15
17. FRA Квентин Пачер Групама-ФДЖ+ 17
18. DEN Матијас Скелмосе Јенсен Трек-Сегафредо+ 21
19. USA Нилсон Паулес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 24
20. NOR Тобијас Халанд Јоханесен Уно-Х Про Сајклинг Тим+ 24
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Weislo, Laura (20 April 2022). „Dylan Teuns wins La Flèche Wallonne“. CyclingNews. Посетено на 20 April 2022.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 20 April 2022.
  4. „Флеш Валон 2022“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]