Јенс Дебишер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јенс Дебишер
Дебишер во 2016 година
Лични податоци
Цело име Јенс Дебишер
Роден 28 август 1989 (1989-08-28) (воз. 28 г.)
Руселаре,  Белгија
Висина 1,83 м
Маса 78 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Лото-Судал
Дисциплина Друмски велосипедист
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Аматерски клубови
2009–2010
2009

2010
ПВС-Ејсен Сајклинг Тим
Топспорт Вландерен-Меркатор (стажант)
Омега Парма-Лото (стажант)
Професионални клубови
2011– Омега Парма-Лото
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotBélgica.PNG Национален друмски првак (2014)
Дварс дор Вландерен (2016)
Последна промена
3 мај 2018

Јенс Дебишер (француски: Jens Debusschere; р. 28 август 1989 во Руселаре) — белгиски професионаленц друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
8. ГП Стад Варегем
2009
9. Гроте 1-МеиПрејс
2010
2. Де Вламсе Пејл
2. Париз-Рубе за млади
6. Краен пласман Ле Триптик де Мон ет Шато
2011
5. Краен пласман Хералд Сан Тур
2012
8. Омлоп ван хет Хутланд
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де л’Еурометропол
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 1
1. Фландриско првенство
1. Национале Слуитингспрејс
3. Омлоп ван хет Хутланд
5. Бинше-Турне-Бинше
2014
1. MaillotBélgica.PNG Национално друмско првенство
1. Етапа 1 Тур де Валони
1. Национале Слујтингспрејс
2. Трофео Палма
3. Бинше-Турне-Бинше
3. Париз-Тур
6. Дварс дор Вландерен
2015
1. Етапа 2 Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 Тур де л’Еурометропол
1. Гран при де Валони
1. Омлоп ван хет Хутланд
3. Национале Слујтингспрејс
5. Гент-Вевелгем
5. Ронде ван Лимбург
6. Фландриско првенство
7. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
7. Курне-Брисел-Курне
8. Дварс дор Вландерен
9. Париз-Рубе
2016
1. Дварс дор Вландерен
4. Краен пласман Тур де Пикарди
4. Класик Лондон-Сари
6. Омлоп хет Ниусблад
7. Бинше-Шиме-Бинше
8. Еурометропол
8. Париз-Тур
2017
Трка околу Белгија
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Етапа 5
1. Етапа 1 Четири дена Денкерк
3. Класика де Алмерија
7. Гент-Вевелгем
7. Дварс дор Вест Вландерен
8. Хале-Ингоигем
2018
5. Гент-Вевелгем
10. Париз-Рубе

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 145 СО
Jersey red.svg Вуелта СО 107 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Избор на трки во јануари“, „Лото-Белисол“, Belgian Cycling Project, 2 јануари 2013 (посет. 7 јануари 2013 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]