Мануеле Боаро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мануеле Боаро
Боаро на Тур де Валони 2014
Лични податоци
Цело име Мануеле Боаро
Роден 3 декември 1987 (1987-12-03) (воз. 30 г.)
Басано дел Грапа,  Италија
Висина 1,73 м
Маса 64 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Бахреин-Мерида
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за хронометри
Аматерски клубови
2005
2007–2009
2010
2010
Џорџоне Алисео (јуниор)
Залф Дезире Фиор
Унионе Сиклисти Тревиџани
Кармиоро-НГЦ (стажант)
Професионални клубови
2011–2016
2017-
Саксо Банк-СанГард
Бахреин-Мерида
Последна промена
7 јануари 2018

Мануеле Боаро (италијански: Manuele Boaro; р. 3 декември 1987) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бахреин-Мерида.

Роден во Басано дел Грапа, Боаро се натпреварувал за Џорџоне Алисео како јуниор и Залф Дезире Фиор и Унионе Сиклисти Тревиџани како аматер. Боаро се придружил на професионалната екипа Кармиоро-НГЦ во втората половина на 2010 како практикант.[1] По завршувањето на стажирањето, Боаро се придружил на Саксо Банк-СанГард за сезоната 2011,[2] со едногодишен договор. Неговиот договор бил продолжен за дополнителни две на крајот на 2011.[3][4][5] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
3. Национално јуниорско хронометарско првенство
2005
1. MaillotItalia.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
1. Етапа 3b Тре Сиклистика Брешана (јуниор)
2. ГП дел’Арно (јуниор)
3. Европско јуниорско хронометарско првенство
2007
1. ГП дела Либерационе под 23 години
1. Етапа 1 ГП Тел
1. Етапа 3 Џиро ди Тоскана под 23 години
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро дел Венето
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
3. Читадела
2008
1. Трофео Зшди
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
7. Краен пласман Тур де Сан Луис
8. Џиро дел Канавезе под 23 години
2009
1. Меморијал Давиде Фардели
2. Трофео Алсиде Дегаспери
2010
1. Трофео Сита ди Бреша
2. Копа дела Паче
2. Кроноскалата Гардоне
4. Фрека дел Вини
7. Трофео Едил
2011
2. Национално хронометарско првенство
2012
2. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
3. Краен пласман Трка околу Данска
2013
1. Планински пласман Волта ао Алгарве
2014
3. Краен пласман Трка околу Данска
1. Етапа 3
2015
2. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 3
8. Гран Премио ди Лугано
9. Краен пласман Трка Дубаи
10. Краен пласман Критериум Интернасионал
2016
10. Краен пласман Трка околу Данска

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 100 96 46 74
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 147 116

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Philippon, Alexandre. „Boaro 3e stagiaire chez CarmioOro-NGC“, „Velochrono.fr“, Velochrono, 27 јули 2010 (посет. 15 март 2012 г). (на француски)
  2. Аткинс, Бен. „Мануеле Боаро возбуден околу неговата прва ProTeam сезона“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 11 јануари 2012 (посет. 15 март 2012 г).
  3. Тосато и Боаро ги продолжиле договорите со Саксо Банк-СанГард, Мол останува со Вакансолел“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 20 септември 2011 (посет. 15 март 2012 г).
  4. Фаранд, Стивен. „Денифл, Кларк и Фаили му се придружуваат на луксембуршкиот Про Сајклинг Проект“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 3 ноември 2010 (посет. 15 март 2012 г). „22-годишниот Мануеле Боаро е поранешен италијански јуниорски хронометарски првак и возел за Залф-Дезире-Фиор оваа година.“
  5. Мануеле Боаро петти на последниот хронометар на Тирено“, „Тим Саксо Банк“, Riis Cycling, 13 март 2012 (посет. 15 март 2012 г).
  6. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. http://www.procyclingstats.com/race/Vuelta_a_Espana_2016_Startlist. посет. 20 август 2016 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]