Трка ОАЕ 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка ОАЕ 2022 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание4. Трка ОАЕ
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 2.UWT
Етапи7
Датуми20 – 26 февруари
Растојание1.058 км
ДржаваUAE Обединети Арапски Емирати
ПоаѓалиштеМадинат Зајед
ОдредиштеЏабал Хафит
Екипи20
Возачи на почеток126
Возачи на крај122
Просечна брзина41,267 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGBR Адам Јејтс (Инеос Гренадиерс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранESP Пељо Билбао (Бахреин Викториус) Wikidata-logo S.svg
БодовенBEL Јаспер Филипсен (Алпесин-Феникс) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиRUS Дмитриј Страхов (Гаспром-РусВело) Wikidata-logo S.svg
МладинскиSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUAE ОАЕ Емирати Wikidata-logo S.svg
◀2021
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка ОАЕ 2022 — 4. издание на велосипедската етапна трка Обединети Арапски Емирати, која се одржала помеѓу 20 и 26 февруари како прв настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2019 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите освен една од осумнаесетте екипи настапиле на трката. Дополнително, три професионални континентални екипи биле поканети со што се создала главната група од 20 екипи на трката.[3][4] Кофидис, единствената UCI World Tour која не учествувала на трката, ја одбила нивната покана, наведувајќи исполнет распоред.[5] Алпесин-Феникс и Аркеа-Самсик добиле автоматски покани како најдобри професионални континентални екипи во сезоната 2021,[6][7] но само првата екипа ја прифатила поканата. Другите две професионални континентални екипи, Бардијани-ЦСФ-Фаизане и Гаспром-РусВело, биле одбрани од организаторите на трката RCS Sport.[8]

Бидејќи многу екипи имале позитивни тестови на КОВИД-19 и морале да повлечат возачи и членови на екипите од трката,[9] само 10 екипи имале целосен состав од седум возачи, додека другите седум екипи имале по шест возачи. Интермарше-Ванти-Жобер Материо и Трек-Сегафредо на крајот настапиле со пет возачи, додека Лото-Судал била единствената екипа која имала состав од четири возачи. Гаспром-РусВело исто така имала еден возач кој на крајот не ја започнал трката, намалувајќи го нивниот состав на шест возачи. Вкупно 125 возачи ја започнале трката, од кои 122 завршиле.[10][11]

Екипи од Светската турнеја на UCI (17)ProTeams (3)

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)Elevation (m)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg20 февМадинат Зајед – Мадинат Зајед
рамна етапа
1851305 mBEL Јаспер Филипсен Wikidata-logo S.svgBEL Јаспер Филипсен Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg21 февОстров Ал Худајријат – Насип Абу Даби
рамна етапа
173319 mGBR Марк Кевендиш Wikidata-logo S.svgBEL Јаспер Филипсен Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg22 февАџман – Аџман
индивидуален хронометар
99 mSUI Штефан Бисегер Wikidata-logo S.svgSUI Штефан Бисегер Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg23 февТврдина Фуџејра – Џебел Џејс
планинска етапа
1812645 mSLO Тадеј Погачар Wikidata-logo S.svgSLO Тадеј Погачар Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg24 февРас ал-Хајма – Ал Марџан
рамна етапа
182542 mBEL Јаспер Филипсен Wikidata-logo S.svgSLO Тадеј Погачар Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg25 февЕкспо 2020 – Експо 2020
рамна етапа
180387 mCZE Матијас Вацек Wikidata-logo S.svgSLO Тадеј Погачар Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg26 февЕл Ајн – Џабал Хафит
планинска етапа
1481375 mSLO Тадеј Погачар Wikidata-logo S.svgSLO Тадеј Погачар Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Мадинат Зајед - Мадинат Зајед
рамна етапа
(185 км)
Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Јаспер Филипсен Алпесин-Феникс4ч 42' 34
2. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
3. ITA Елија Вивијани Инеос Гренадиерс+ 0
4. NED Дилан Груневеген Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 0
5. LAT Емилс Лиепињш Трек-Сегафредо+ 0
6. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
7. GER Макс Кантер Мовистар+ 0
8. NED Олав Коеј Џамбо-Висма+ 0
9. BEL Том Девринт Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 0
10. GER Паскал Акерман ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Јаспер Филипсен црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАлпесин-Феникс4ч 42' 24
2. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 4
3. RUS Дмитриј Страхов црна маичка за предводникот во спринтерскиот пласманГаспром-РусВело+ 4
4. ITA Елија Вивијани Инеос Гренадиерс+ 6
5. ITA Алесандро Тонели Бардијана ЦСФ Фаизане+ 6
6. BEL Ксандрес Вервлусем Лото-Судал+ 8
7. NED Дилан Груневеген Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 10
8. LAT Емилс Лиепињш Трек-Сегафредо+ 10
9. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 10
10. GER Макс Кантер Мовистар+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Остров Ал Худајријат - Насип Абу Даби
рамна етапа
(173 км)
Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Марк Кевендиш Квик-Степ Алфа Винил4ч 20' 45
2. BEL Јаспер Филипсен црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАлпесин-Феникс+ 0
3. GER Паскал Акерман ОАЕ Емирати+ 0
4. NED Олав Коеј Џамбо-Висма+ 0
5. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
6. ITA Матео Малучели Гаспром-РусВело+ 0
7. LAT Емилс Лиепињш Трек-Сегафредо+ 0
8. BEL Том Девринт Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 0
9. GER Михаел Шварцман Лото-Судал+ 0
10. NED Марајн ван дер Берг ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Јаспер Филипсен црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАлпесин-Феникс9ч 03' 03
2. RUS Дмитриј Страхов црна маичка за предводникот во спринтерскиот пласманГаспром-РусВело+ 4
3. GBR Марк Кевендиш Квик-Степ Алфа Винил+ 6
4. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 10
5. GER Паскал Акерман ОАЕ Емирати+ 12
6. ITA Елија Вивијани Инеос Гренадиерс+ 12
7. CZE Михаел Кукрле Гаспром-РусВело+ 12
8. ITA Алесандро Тонели Бардијана ЦСФ Фаизане+ 12
9. BEL Ксандрес Вервлусем Лото-Судал+ 14
10. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Аџман - Аџман
индивидуален хронометар
(9 км)
Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Бисегер ЕФ Едукејшн-ИзиПост9' 43
2. ITA Филипо Гана Инеос Гренадиерс+ 7
3. NED Том Димулен Џамбо-Висма+ 14
4. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 18
5. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 22
6. DEN Микел Бјерг ОАЕ Емирати+ 24
7. RSA Стефан де Бод Астана Казахстан Тим+ 24
8. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 25
9. DEN Јохан Прајс-Пејтерсен Бахреин Викториус+ 26
10. BEL Јаспер Филипсен црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАлпесин-Феникс+ 28
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Бисегер црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Едукејшн-ИзиПост9ч 13' 02
2. ITA Филипо Гана Инеос Гренадиерс+ 7
3. BEL Јаспер Филипсен зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманАлпесин-Феникс+ 12
4. NED Том Димулен Џамбо-Висма+ 14
5. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 18
6. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 22
7. RSA Стефан де Бод Астана Казахстан Тим+ 24
8. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 25
9. USA Нилсон Паулес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 28
10. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Тврдина Фуџејра - Џебел Џејс
планинска етапа
(181 км)
Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати4ч 49' 24
2. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 0
3. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 0
4. POR Рубен Гереиро ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3
5. AUS Дамјен Хаусон Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 3
6. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 3
7. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 3
8. FRA Жофри Бушар АГ2Р Ситроен Тим+ 3
9. CZE Јан Хирт Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 3
10. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 3
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати14ч 02' 34
2. ITA Филипо Гана Инеос Гренадиерс+ 2
3. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 13
4. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 15
5. USA Нилсон Паулес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 23
6. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 28
7. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 35
8. ESP Оскар Родригес Мовистар+ 38
9. POR Рубен Гереиро ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 40
10. FRA Жофри Бушар АГ2Р Ситроен Тим+ 41
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Рас ал-Хајма - Ал Марџан
рамна етапа
(182 км)
Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Јаспер Филипсен зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманАлпесин-Феникс4ч 17' 05
2. NED Олав Коеј Џамбо-Висма+ 0
3. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
4. ITA Матео Малучели Гаспром-РусВело+ 0
5. FRA Руди Барбје Израел-Премиер Тек+ 0
6. ITA Елија Вивијани Инеос Гренадиерс+ 0
7. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
8. ITA Алберто Даинесе Тим ДСМ+ 0
9. GER Макс Кантер Мовистар+ 0
10. ESP Марк Брустенга Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати18ч 19' 37
2. ITA Филипо Гана Инеос Гренадиерс+ 4
3. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 14
4. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 17
5. USA Нилсон Паулес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 25
6. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 30
7. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 37
8. ESP Оскар Родригес Мовистар+ 40
9. POR Рубен Гереиро ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 42
10. FRA Жофри Бушар АГ2Р Ситроен Тим+ 43
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Експо 2020 - Експо 2020
рамна етапа
(180 км)
Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. CZE Матијас Вацек Гаспром-РусВело3ч 58' 10
2. FRA Пол Лапејра АГ2Р Ситроен Тим+ 0
3. RUS Дмитриј Страхов црна маичка за предводникот во спринтерскиот пласманГаспром-РусВело+ 0
4. ITA Алесандро Тонели Бардијана ЦСФ Фаизане+ 0
5. RUS Павел Кочетков Гаспром-РусВело+ 5
6. BEL Јаспер Филипсен зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманАлпесин-Феникс+ 15
7. NED Дилан Груневеген Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 15
8. GER Паскал Акерман ОАЕ Емирати+ 15
9. FRA Руди Барбје Израел-Премиер Тек+ 15
10. ITA Џонатан Милан Бахреин Викториус+ 15
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати22ч 18' 02
2. ITA Филипо Гана Инеос Гренадиерс+ 4
3. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 14
4. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 17
5. USA Нилсон Паулес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 25
6. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 30
7. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 37
8. ESP Оскар Родригес Мовистар+ 40
9. POR Рубен Гереиро ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 42
10. FRA Жофри Бушар АГ2Р Ситроен Тим+ 43
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Ел Ајн - Џабал Хафит
планинска етапа
(148 км)
Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати3ч 20' 24
2. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 1
3. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 5
4. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 15
5. AUS Лукас Плап Инеос Гренадиерс+ 16
6. ESP Карлос Верона Мовистар+ 16
7. POL Рафал Мајка ОАЕ Емирати+ 16
8. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 30
9. FRA Жофри Бушар АГ2Р Ситроен Тим+ 53
10. AUS Крис Харпер Џамбо-Висма+ 53
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати25ч 38' 16
2. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 22
3. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 48
4. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 54
5. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 55
6. ESP Карлос Верона Мовистар+ 1' 17
7. POL Рафал Мајка ОАЕ Емирати+ 1' 24
8. FRA Жофри Бушар АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 46
9. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 1' 46
10. ESP Давид де ла Крус Астана Казахстан Тим+ 1' 58
Извор: ProCyclingStats


Пласмани[уреди | уреди извор]

Водство во пласманите по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Jersey red.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Спринтерски пласман
Jersey black.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
1 Јаспер Филипсен Јаспер Филипсен Јаспер Филипсен Дмитриј Страхов Јаспер Филипсен Бора-Хансгрое
2 Марк Кевендиш ЕФ Едукејшн-ИзиПост
3 Штефан Бисегер Штефан Бисегер Штефан Бисегер
4 Тадеј Погачар Тадеј Погачар Тадеј Погачар ОАЕ Тим Емирати
5 Јаспер Филипсен
6 Матијас Вацек
7 Тадеј Погачар
На крај Тадеј Погачар Јаспер Филипсен Дмитриј Страхов Тадеј Погачар ОАЕ Тим Емирати
 • На втората етапа, Сем Бенет, кој бил трет во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Јаспер Филипсен ја носел црвената маичка како предводник на генералниот пласман, а второпласираниот Дмитриј Страхов ја носел црната маичка како предводник на спринтерскиот пласман. Од истата причина, Марк Кевендиш ја носел зелената маичка на третата етапа.
 • На етапите 2 и 3, Ксандрес Вервлесем, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Јаспер Филипсен ја носел црвената маичка како предводник на генералниот пласман.
 • На четвртата етапа, Тадеј Погачар, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Штефан Бисегер ја носел црвената маичка како предводник на генералниот пласман.
 • На етапите 5–7, Жоао Алмеида, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Тадеј Погачар ја носел црвената маичка како предводник на генералниот пласман.

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UAE Tour“. UCI. Архивирано од изворникот на 20 February 2022. Посетено на 20 February 2022.
 2. „UAE Tour set to open UCI WorldTour calendar in February 2022“. Трка ОАЕ. RCS Sport. 26 October 2021. Посетено на 20 February 2022.
 3. „Teams“. Трка ОАЕ. RCS Sport. Архивирано од изворникот на 20 February 2022. Посетено на 20 February 2022.
 4. Roadbook 2022, стр. 15.
 5. „Cofidis skips UAE Tour as teams confirmed for 2022 WorldTour opener“. VeloNews. Outside Interactive, Inc. 7 February 2022. Посетено на 20 February 2022.
 6. Ostanek, Daniel (2 November 2021). „Alpecin-Fenix repeats as best ProTeam to earn 2022 WorldTour race invites“. CyclingNews. Future plc. Посетено на 19 February 2022.
 7. Fletcher, Patrick (10 December 2021). „Arkéa-Samsic delight in WorldTour access following Qhubeka NextHash demise“. CyclingNews. Future plc. Посетено на 19 February 2022.
 8. „2022 UAE Tour: team entry list announced“. Трка ОАЕ. RCS Sport. 7 February 2022. Архивирано од изворникот на 20 February 2022. Посетено на 20 February 2022.
 9. Farrand, Stephen (18 February 2022). „Human Powered Health and Gazprom quit Ruta del Sol after multiple COVID-19 cases“. CyclingNews. Future plc. Посетено на 19 February 2022.
 10. „Startlist for UAE Tour 2022“. ProCyclingStats. Посетено на 26 February 2022.
 11. „UAE Tour - Startlist“. FirstCycling. Посетено на 26 February 2022.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]