Прејди на содржината

Страде Бјанке 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страде Бјанке 2022
Детали за трката
Издание16. Страде Бјанке
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум5 март 2022
Растојание184 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеСиена
ОдредиштеСиена
Екипи22
Возачи на почеток149
Возачи на крај87
Просечна брзина38,357 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати)
ВторопласиранESP Алехандро Валверде (Мовистар)
ТретопласиранDEN Каспер Асгрен (Судал Квик-Степ)
◀20212023▶
Документација

Страде Бјанке 2022 — 16. издание на велосипедската еднодневна трка Страде Бјанке, која се одржала на 5 март како трет настан во сезоната на Светската турнеја. Трката започнала и завршила во Сиена, Италија.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. На нејзе учествувале седумнаесет од осумнаесетте екипи, а дополнително биле поканети пет професионални континентални екипи со што се заокружила главната група од 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (17)ProTeams (5)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[1]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати4ч 47' 49
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 37
3. DEN Каспер Асгрен Судал Квик-Степ+ 46
4. HUN Атила Валтер Групама-ФДЖ+ 1' 07
5. ESP Пељо Билбао Бахреин Викториус+ 1' 09
6. ECU Хонатан Нарваес Инеос Гренадиерс+ 1' 09
7. USA Квин Симонс Трек-Сегафредо+ 1' 21
8. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 1' 25
9. ITA Симоне Петили Интермарше-Сиркус-Ванти+ 1' 35
10. COL Серхио Игита Бора-Хансгрое+ 1' 53
11. DEN Михаел Валгрен ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 56
12. BEL Флорис де Тир Алпесин-Декојнинк+ 1' 57
13. ITA Лоренцо Рота Интермарше-Сиркус-Ванти+ 1' 57
14. SUI Себастјен Рајхенбах Групама-ФДЖ+ 1' 57
15. POR Рубен Гереиро ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 57
16. LAT Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 2' 00
17. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ситроен Тим+ 2' 02
18. AUS Џеј Хиндли Бора-Хансгрое+ 2' 03
19. ITA Филипо Зана Бардијана ЦСФ Фаизане+ 2' 05
20. ESP Карлос Родригес Инеос Гренадиерс+ 2' 07
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Страде Бјанке 2022“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]