Енрико Батаљин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енрико Батаљин
Баталјин на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело имеЕнрико Батаљин
Роден17 ноември 1989 (1989-11-17) (33 г.)
Маростика,  Италија
Висина1,74 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКатјуша-Алпесин
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2008–2011
2011
Залф Дезире Фјор
Колнаго-ЦСФ Инокс (стажант)
Професионални клубови
2012–2015
2016-2018
2019-
Колнаго-ЦСФ Бардијани
Лото НЛ-Џамбо
Катјуша-Алпесин
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
3 поединечни етапи (2013, 2014, 2018)

Еднодневни трки и класици

Копа Сабатини (2011)
Последна промена
11 февруари 2019

Енрико Батаљин (италијански: Enrico Battaglin; р. 17 ноември 1989) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша-Алпесин.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Потпишал со Колнаго на 17 години поради неговиот ран успех и талент, но поминал четири години во младите рангови пред да биде повикан во главната екипа.[2] Постигнал поголем успех по приклучувањето во професионалните редови со победата на трката Копа Сабатини.[3]

Во 2013 година, Баталјин ја освоил четвртата етапа на Џиро д’Италија. Го освоил спринтот во водечката група пред сонародниците Фабио Фелине и Џовани Висконти.[4] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. Џиро Вали Аретине
3. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
3. Џиро дел Медио Брента
2010
1. Краен пласман Џиро деле Реџони
1. Етапа 1
1. ГП Сан Џузепе
1. ГП Каподарко
2. ГП Палио дел Речото
3. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
2011
1. Трофео Зсшди
1. ГП Сан Џузепе
1. Копа Сабатини
1. ГП Ецио дел Росо
2. Џиро дел Медио Брента
2. ГП Каподарко
3. Џиро дел Белведере ди Вила ди Кордињано
3. Џиро дела Ромања
2012
1. Етапа 1b (ТТТ) Џиро ди Паданија
3. Гран Премио ди Лугано
2013
1. Етапа 4 Џиро д’Италија
3. Трофео Матеоти
8. Џиро ди Тоскана
2014
1. Етапа 14 Џиро д’Италија
2015
4. Класик Волта Лимбург
5. Трофео Матеоти
2016
9. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2017
8. Јапонски куп
2018
1. Етапа 5 Џиро д’Италија
9. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 74 СО 52 СО 42 64 34
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Katusha-Alpecin announce reduced 24-rider roster for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 20 ноември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
  2. Dansie, Sam (21 февруари 2012). „Five riders for the future“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 26 февруари 2012.
  3. „Баталјин победи на Копа Сабатини“. Eurosport. 7 октомври 2011. Посетено на 8 мај 2013.
  4. Бен Аткинс (7 мај 2013). „Џиро д'Италија: Енрико Батаљин засили на влажната етапа за победа на четвртата етапа“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 8 мај 2013.
  5. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]