Прејди на содржината

Париз-Рубе 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париз-Рубе 2022
Детали за трката
Издание119. Париз-Рубе
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум17 април 2022
Растојание257,2 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеКомпјењ
ОдредиштеРубе
Екипи25
Возачи на почеток170
Возачи на крај107
Просечна брзина45,792 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Дилан ван Барле (Инеос Гренадиерс)
ВторопласиранBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ТретопласиранSUI Штефан Кинг (Групама-ФДЖ)
◀20212023▶
Документација

Париз-Рубе 2022 — 119. издание на велосипедската еднодневна трка Париз-Рубе, која се одржала на 17 април како 15. настан во сезоната на Светската турнеја.

Трката била освоена од холандскиот возач Дилан ван Барле.[1][2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Рубе е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан ван Барле Инеос Гренадиерс5ч 37' 00
2. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 1' 47
3. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 1' 47
4. BEL Том Девринт Интермарше-Сиркус-Ванти+ 1' 47
5. SLO Матеј Мохорич Бахреин Викториус+ 1' 47
6. FRA Адријан Пети Интермарше-Сиркус-Ванти+ 2' 27
7. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 2' 27
8. FRA Лоран Пишон Аркеа-Самсик+ 2' 27
9. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Декојнинк+ 2' 34
10. BEL Ив Ламперт Судал Квик-Степ+ 2' 59
11. GBR Бен Тарнер Инеос Гренадиерс+ 4' 30
12. NOR Александер Кристоф Интермарше-Сиркус-Ванти+ 4' 33
13. FRA Флоријан Сенешал Судал Квик-Степ+ 4' 36
14. BEL Јорди Мејс Бора-Хансгрое+ 4' 47
15. FRA Матис Лувел Аркеа-Самсик+ 4' 47
16. NED Тако ван дер Хорн Интермарше-Сиркус-Ванти+ 4' 47
17. BEL Грег ван Авермат АГ2Р Ситроен Тим+ 4' 47
18. GER Џон Дегенколб Тим ДСМ+ 4' 47
19. ITA Андреја Пасквалон Интермарше-Сиркус-Ванти+ 4' 47
20. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 4' 47
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Van Baarle wins Paris-Roubaix“. www.ineosgrenadiers.com (англиски). Посетено на 18 April 2022.
  2. „Paris-Roubaix: Dylan van Baarle wins for Ineos Grenadiers in fastest edition of race“. BBC Sport. Посетено на 18 April 2022.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „Париз-Рубе 2022“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]