Серен Краг Андерсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Серен Краг Андерсен
Андерсен на трката Париз-Арас 2015
Лични податоци
Цело имеСерен Краг Андерсен
ПрекарБасе
Роден10 август 1994 (1994-08-10) (28 г.)
Стриб
Висина1,78 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ДСМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2013–2015
2016-
Тим ТреФор
Џајант-Алпецин
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Париз-Тур (2018)
Последна промена
28 март 2020

Серен Краг Андерсен (дански: Søren Kragh Andersen; р. 10 август 1994) — дански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим ДСМ.[1] Тој е помлад брат на Асбјерн Краг Андерсен, исто така професионален велосипедист,[2] и вози за Тим ДСМ.

Кариера[уреди | уреди извор]

Се приклучил на Џајант-Алпецин во 2016 година на двегодишен договор.[3] Тој е помлад брат на Асбјерн Краг Андерсен, кој е исто така професионален велосипедист.[2] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[4] Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2014
1. MaillotDinamarca.svg Национално хронометарско првенство под 23 години
3. Химерланд Рунт
3. Ла Кот Пикард
8. Краен пласман Трка на езерото Таиху
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман ЗЛМ Ромпот Тур
1. Етапа 1
1. Етапа 2 (ТТТ)
Тур де л’Авенир
1. Пролог
1. Етапа 3
1. Хаделанд ГП
2. Краен пласман Трка на Фјордовите
1. Етапа 4
5. Национално хронометарско првенство
6. Класик Волта Лимбург
9. Скиве-Лебет
2016
4. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
6. Краен пласман Трка околу Катар
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2017
1. Gold medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
1. Етапа 3 Трка околу Оман
2. Париз-Тур
4. Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2018
1. Париз-Тур
1. Етапа 6 Тур де Свис
2. Silver medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
7. Краен пласман БинкБенк Тур
8. Краен пласман Трка на Фјордовите
2019
1. Краен пласман Бар рев Тур
2. Краен пласман Волта ао Алгарве
2020
3. Омлоп Хет Ниусблад
10. Краен пласман Париз-Ница
1. Етапа 4 (ITT)

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 52 СО
Jersey red.svg Вуелта 106

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Sunweb“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 јануари 2020. Посетено на 3 јануари 2020.
  2. 2,0 2,1 Кунц, Крис (11 мај 2015). „Scandinavian Update: Danes Attack!“. Espoirs Central. Посетено на 14 мај 2015.
  3. „News shorts: Andersen as neo-pro to Giant-Alpecin“. Cyclingnews.com. 17 септември 2015. Посетено на 28 септември 2015.
  4. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  5. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]