Мајкл Сторер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајкл Сторер
Лични податоци
Цело имеМајкл Сторер
Роден28 февруари 1997 (1997-02-28) (25 г.)
Сиднеј, Австралија Австралија
Податоци за клубот
Мом. клубТим ДСМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување и хронометри
Аматерски клубови
2016 Џајко-АИС Академија за Светска турнеја
Професионални клубови
2017
2018-
Мичелтон Скот
Тим Санвеб
Последна промена
23 јануари 2019

Мајкл Сторер (англиски: Michael Storer; р. 28 февруари 1997) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим ДСМ.[1]

Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2014
Океански јуниорски друмски првенства
1. OceaniaChampionJersey.png Хронометар
5. Друмска трка
3. Bronze medal blank.svg Светско јуниорско хронометарско првенство
3. Трофео Буфони
2015
1. MaillotAustralia.PNG Национално јуниорско друмско првенство
Океански јуниорски друмски првенства
1. OceaniaChampionJersey.png Хронометар
5. Друмска трка
4. Краен пласман Ла Обел-Тимистер-Ла Глез
1. Етапа 3
2016
Океански друмски првенства под 23 години
1. OceaniaChampionJersey.png Друмска трка
3. Bronze medal blank.svg Хронометар
1. Гран Премио ди Поџана
5. Национално хронометарско првенство под 23 години
5. Хроно Шампеноа
7. Краен пласман Тур де л’Авенир
2017
1. Гран Премио Индустри дел Мармо
1. Етапа 4 Ан Пост Рас
2. Гран Премио ди Поџана
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
3. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
5. Краен пласман Хералд Сан Тур
9. Краен пласман Тур де л’Авенир
2018
5. Краен пласман Тур де Јоркшир
5. Краен пласман Трка околу Словенија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Sunweb confirm 2019 men's and women's rosters“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 23 ноември 2018. Посетено на 5 јануари 2019.
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]