Крис Хамилтон (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крис Хамилтон
Хамилтон на Џиро д’Италија 2019
Лични податоци
Цело имеКрис Хамилтон
Роден18 мај 1995 (1995-05-18) (26 г.)
Податоци за клубот
Мом. клубТим ДСМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2014-2016
2017-
Аванти ИзоВи Спортс
Тим Санвеб
Последна промена
2 јуни 2020

Крис Хамилтон (англиски: Chris Hamilton; р. 18 мај 1995) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим ДСМ.[1]

Во 2016 година го освоил националното друмско првенство под 23 години. Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[2] Во мај 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2015
1. MaillotAustralia.PNG Национално првенство во критериум под 23 години
2016
1. MaillotAustralia.PNG Национално друмско првенство под 23 години
7. Краен пласман Трка околу Тајван
8. Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2018
9. Краен пласман Трка околу Британија
2019
6. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
8. Краен пласман Трка околу Полска

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 103 34
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 121

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Sunweb“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 January 2020. Посетено на 3 January 2020.
  2. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  3. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]