Каспер Асгрен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каспер Асгрен
Асгрен на Триптих на планините и замоците во 2016 година
Лични податоци
Цело имеКаспер Асгрен
Роден8 февруари 1995 (1995-02-08) (28 г.)
Колдинг,  Данска
Висина1,92 м[1]
Маса75 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубКвик-Степ Алфа Винил Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометар
Аматерски клубови
2014 Одер СК
Професионални клубови
2015
2016–2018
2018-
МЛП Тим Берштрасе
Тим ТреФор
Квик-Степ Флорс
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotDinamarca.svg Национален хронометарски првак (2019)
Последна промена
12 јануари 2020

Каспер Асгрен (дански: Kasper Asgreen; р. 8 февруари 1995) — дански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Квик-Степ Алфа Винил Тим.[2]

Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2018.[3] Во јули 2019 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
1. MaillotDinamarca.svg Национално хронометарско првенство под 23 години
3. Национално хронометарско првенство
3. ГП Виборг
3. Краен пласман Тур де Берлин
5. Светско хронометарско првенство
2017
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Европско хронометарско првенство под 23 години
1. MaillotDinamarca.svg Национално хронометарско првенство под 23 години
1. ГП Виборг
1. Етапа 1 Тур де л’Авенир
6. Дуо Норманд (со Никлас Ларсен)
7. Светско хронометарско првенство под 23 години
2018
1. Gold medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
1. Етапа 1 (TTT) Трка Адријатика Јоника
2. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Етапа 1
4. Национално хронометарско првенство
6. Трофео Лаигвелја
2019
Национални првенства
1. MaillotDinamarca.svg Хронометар
2. Друмска трка
1. Етапа 3 Трка околу Германија
2. Silver medal europe.svg Европско хронометарско првенство
2. Трка околу Фландрија
3. Краен пласман Трка околу Калифорнија
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Kasper Asgreen, Deceuninck - Quick-Step Cycling team“. Архивирано од изворникот на 2019-07-15. Посетено на 15 јули 2019.
  2. Torrego, José María (23 декември 2018). „El Deceuninck Quick Step busca no sucumbir del cetro mundial del ciclismo en 2019“ [The Deceuninck Quick Step seeks not to succumb from the cycling world title in 2019]. La Guía del Ciclismo (шпански). Digipress Ibérica SL. Архивирано од изворникот на 2019-04-12. Посетено на 2 јануари 2019.
  3. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.
  4. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]