Реми Кавања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Реми Кавања
Лични податоци
Цело имеРеми Кавања
Роден10 август 1995 (1995-08-10) (27 г.)
Клермон-Феран,  Франција
Висина1,86 м
Маса78 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКвик-Степ Алфа Винил Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012–2013
2014–2015
ВК Курнон д’Оверњ Јуниор
Про Имо Никола Ру
Професионални клубови
2016
2017–
Клајн Константија
Квик-Степ Алфа Винил Тим
Значајни победи
Голема трка
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2019)
Последна промена
12 јануари 2020

Реми Кавања (француски: Rémi Cavagna; р. 10 август 1995) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Квик-Степ Алфа Винил Тим.[1]

На 19 јули 2016 година, екипата Квик-Степ Алфа Винил Тим објавила дека ќе потпише со Кавања за сезоната 2017.[2] Во мај 2018 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018.[3] Во август 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
3. Краен пласман Трофеј Морбијан
1. Етапа 2
3. Европско јуниорско хронометарско првенство
5. Хроно Шанпеноа - јуниори
2014
1. MaillotFra.PNG Национално универзитетско хронометарско првенство
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Хроно де Насионс - јуниори
2015
1. MaillotFra.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
8. Европско хронометарско првенство под 23 години
2016
1. MaillotFra.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Берлин
1. Етапа 3а
1. Етапа 5 Волта ао Алентежо
1. Етапа 1 Сиркут де Арден
2. Краен пласман Тур Париз-Арас
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
2017
2. Краен пласман Трка околу Белгија
6. Бинше-Шиме-Бинше
2018
1. Дварс дор Вест-Вландерен
4. Краен пласман Трка околу Гуангси
10. Краен пласман Вуелта а Сан Хуан
2019
Вуелта а Еспања
1. Етапа 19
Jersey yellow number.svg Награда за борбеност на етапа 19
1. Етапа 3 Трка околу Калифорнија
5. Национално хронометарско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ryan, Barry (31 декември 2019). „2020 Team Preview: Deceuninck-QuickStep“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „Three neo-pros join Etixx–Quick-Step for 2017“. etixx-quickstep.com. 19 јули 2016. Посетено на 19 јули 2016.
  3. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.
  4. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. Посетено на 23 август 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]