Фабио Јакобсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фабио Јакобсен
Јакобсен на Вуелта а Еспања 2019
Лични податоци
Цело имеФабио Јакобсен
Роден31 август 1996 (1996-08-31) (23 г.)
Хекелум,  Холандија
Висина1,81 м
Маса78 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДекојнинк-Квик Степ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2015–2017
2018-
СЕГ Рејсинг
Квик-Степ Флорс
Значајни победи
Голема трка
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (2019)

Еднодневни трки и класици

MaillotHolanda.PNG Национален друмски првак (2019)
Схелдепрејс (2018, 2019)
Нокере Курсе (2018)
Последна промена
29 ноември 2019

Фабио Јакобсен (холандски: Fabio Jakobsen; р. 31 август 1996) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Декојнинк-Квик Степ.[1]

Во август 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
1. MaillotHolanda.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. Слаг ом Норг
1. Етапа 2 ЗЛМ Тур
2017
1. MaillotHolanda.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. Трка околу Франкфурт под 23 години
1. Ронде ван Норд-Холанд
Трка Олимпија
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 2 Тур де Л’Авенир
1. Етапа 2 Тур де Норманди
1. Етапа 4 Тур Алзас
2. Дорпеномлоп Рукфен
4. Меморијал Арно Валард
5. Слаг ом Норг
6. Европско друмско првенство под 23 години
8. Класик Зуид Ост Дренте
2018
1. Схелдепрејс
1. Нокере Курсе
Трка околу Гуангси
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 6
1. Етапа 1 БинкБенк Тур
1. Етапа 1 Трка на Фјордовите
1. Етапа 4 Околу Словачка
2. Хале-Ингоигем
4. Дварс дор Вест-Вландерен
6. Трка за сеќавање на Големата војна
10. Класик Бретања
2019
1. MaillotHolanda.PNG Национално друмско првенство
1. Схелдепрејс
Вуелта а Еспања
1. Етапа 4
1. Етапа 21
1. Етапа 1 Волта ао Алгарве
1. Етапа 3 Трка околу Турција
1. Етапа 4 Трка околу Калифорнија
2. Елфстенденронде

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Quick-Step sign l'Avenir stage winner". Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 19 август 2017. Посетено на 3 јануари 2018.
  2. "2019: 74th La Vuelta ciclista a España". ProCyclingStats. Посетено на 23 август 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]