Трка околу Калифорнија 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Калифорнија 2019
Детали за трката
Издание14. Трка околу Калифорнија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи7
Датуми12 – 18 мај
Растојание1.253 км
ДржаваUSA САД
ПоаѓалиштеСакраменто
ОдредиштеПасадена
Екипи19
Возачи на почеток132
Возачи на крај112
Просечна брзина38,061 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати)
ВторопласиранCOL Серхио Игита (ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг)
ТретопласиранDEN Каспер Асгрен (Декојнинк-Квик Степ)
БодовенDEN Каспер Асгрен (Декојнинк-Квик Степ)
ПланинскиITA Давиде Балерини (Астана)
МладинскиSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати)
ЕкипенUSA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
◀2018
Документација

Трка околу Калифорнија 2019 — 14. издание на велосипедската етапна Трка околу Калифорнија, која се одржала помеѓу 12 и 18 мај како дваесет и четврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од младиот Словенец, Тадеј Погачар.

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката.

Со тоа, дванаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката. На пет професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани за трката, а учествувала и националната екипа на САД. Со тоа, главната група била составена од 18 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (13)Професионални континентални екипи (5)Национална екипа
  • USA САД

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 12 мајСакраментоСакраменто
рамна етапа
рамна етапа
143SVK Петер Саган SVK Петер Саган
2 13 мајРанчо Кордова – Саут Лејк Тахо
планинска етапа
планинска етапа
214,5DEN Каспер Асгрен USA Тиџеј ван Гардерен
3 14 мајСтоктон – Морган Хил
рамна етапа
рамна етапа
208FRA Реми Кавања USA Тиџеј ван Гардерен
4 15 мајЛагуна Сека – Моро Беј
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
214,5NED Фабио Јакобсен USA Тиџеј ван Гардерен
5 16 мајПизмо Бич – Вентура
рамна етапа
рамна етапа
219,5ESP Иван Гарсија USA Тиџеј ван Гардерен
6 17 мајОнтарио – Маунт Болди
планинска етапа
планинска етапа
127,5SLO Тадеј Погачар SLO Тадеј Погачар
7 18 мајСанта Кларита – Пасадена
рамна етапа
рамна етапа
126NED Кес Бол SLO Тадеј Погачар

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое3ч 14' 10
2. USA Трејвис Мекејб САД+ 0
3. GER Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
4. NOR Кристофер Халворсен Инеос+ 0
5. DEN Михаел Меркев Декојнинк-Квик Степ+ 0
6. GBR Овен Дул Инеос+ 0
7. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 4
8. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 4
9. SVK Ерик Башка Бора-Хансгрое+ 4
10. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 4
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое3ч 14' 00
2. USA Трејвис Мекејб САД+ 0
3. GER Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
4. NOR Кристофер Халворсен Инеос+ 0
5. DEN Михаел Меркев Декојнинк-Квик Степ+ 0
6. GBR Овен Дул Инеос+ 0
7. USA Тајлер Стајтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСАД+ 0
8. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
9. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 0
10. BEL Лауренс де Вресе Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ6ч 17' 11
2. USA Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
3. ITA Џани Москон Инеос+ 4
4. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 10
5. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 16
6. DEN Јонас Грегард Вилсли Астана+ 27
7. CAN Роб Бритон Рели УХЦ Сајклинг+ 27
8. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 31
9. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 31
10. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 31
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. USA Тиџеј ван Гардерен жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг9ч 31' 19
2. ITA Џани Москон Инеос+ 6
3. DEN Каспер Асгрен зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 7
4. SLO Тадеј Погачар бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 16
5. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 22
6. CAN Роб Бритон Рели УХЦ Сајклинг+ 33
7. DEN Јонас Грегард Вилсли Астана+ 33
8. ESP Давид де ла Крус Инеос+ 34
9. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 35
10. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Реми Кавања Декојнинк-Квик Степ5ч 44' 22
2. USA Бен Кинг Дименжн Дата+ 7' 11
3. GER Зимон Гешке ССС+ 7' 11
4. DEN Каспер Асгрен зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 7' 47
5. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 7' 47
6. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 7' 47
7. AUS Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 7' 47
8. ITA Давиде Балерини точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманАстана+ 7' 47
9. CZE Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ+ 7' 47
10. SLO Тадеј Погачар бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 7' 47
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. USA Тиџеј ван Гардерен жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг15ч 26' 28
2. ITA Џани Москон Инеос+ 6
3. DEN Каспер Асгрен зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 7
4. SLO Тадеј Погачар бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 16
5. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 22
6. CAN Роб Бритон Рели УХЦ Сајклинг+ 33
7. DEN Јонас Грегард Вилсли Астана+ 33
8. ESP Давид де ла Крус Инеос+ 34
9. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 35
10. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ5ч 53' 22
2. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
3. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
5. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
6. ITA Давиде Балерини Астана+ 0
7. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
8. NOR Кристофер Халворсен Инеос+ 0
9. NED Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
10. DEN Каспер Асгрен зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. USA Тиџеј ван Гардерен жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг21ч 16' 50
2. ITA Џани Москон Инеос+ 6
3. DEN Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 7
4. SLO Тадеј Погачар бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 16
5. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 22
6. CAN Роб Бритон Рели УХЦ Сајклинг+ 33
7. DEN Јонас Грегард Вилсли Астана+ 33
8. ESP Давид де ла Крус Инеос+ 34
9. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 35
10. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида4ч 56' 11
2. ARG Максимилијано Ричезе Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
4. NED Јорис Ниувенејс Тим ДСМ+ 0
5. DEN Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 0
6. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 0
7. POL Павел Бернас ССС+ 0
8. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
9. SLO Тадеј Погачар бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 0
10. CAN Иго Ул Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. USA Тиџеј ван Гардерен жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг26ч 13' 01
2. DEN Каспер Асгрен зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 4
3. ITA Џани Москон Инеос+ 6
4. SLO Тадеј Погачар бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 16
5. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 22
6. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 28
7. DEN Јонас Грегард Вилсли Астана+ 33
8. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 34
9. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 35
10. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати3ч 48' 49
2. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
3. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 5
4. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 10
5. AUT Рикардо Цојдл ССС+ 20
6. DEN Каспер Асгрен зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 22
7. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 25
8. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 47
9. CAN Роб Бритон Рели УХЦ Сајклинг+ 47
10. DEN Јеспер Хансен Кофидис+ 47
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати30ч 01' 56
2. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 16
3. DEN Каспер Асгрен зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 20
4. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 29
5. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 41
6. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 03
7. DEN Јеспер Хансен Кофидис+ 1' 18
8. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 18
9. USA Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 22
10. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 1' 23
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Кес Бол Тим ДСМ2ч 53' 16
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
4. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
5. ARG Максимилијано Ричезе Декојнинк-Квик Степ+ 0
6. NOR Кристофер Халворсен Инеос+ 0
7. USA Трејвис Мекејб Floyd's Pro Cycling+ 0
8. ITA Андреа Перон Ново Нордиск+ 0
9. BEL Јенс Дебишер Катјуша-Алпесин+ 0
10. COL Едвин Авила Израелска велосипедска академија+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати32ч 55' 12
2. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 16
3. DEN Каспер Асгрен зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 17
4. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 29
5. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 41
6. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 03
7. DEN Јеспер Хансен Кофидис+ 1' 18
8. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 18
9. USA Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 22
10. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 1' 23
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Трката околу Калифорнија биле доделувани пет различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршното време на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ја добивал жолтата маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Трката околу Калифорнија и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел спринтерски пласман, каде се доделувала зелената маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршиле меѓу првите десет на етапите. За освојување на етапата, возачот добивал 15 бода, 12 бода за второпласираниот, 9 за третиот, 7 за четвртиот и по еден бод помалку сѐ до 1 бод за десеттото место. Бодовите за пласманот можеле да се освојат (сооднос 3-2-1) и на средните спринтови во текот на етапите; овие средни спринтови исто така нуделе бонус секунди за генералниот пласман. Постоел и планински пласман, каде што водството било обележано со бела маичка со црвени точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле освојувани на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти, при што повеќе бодови имало на повисоко категозираните искачувања.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележан со белата маичка. Пласманот бил одлучуван на истиот начин како генералниот пласман, но можеле да се натпреваруваат само возачи родени по 1 јануари 1994. Исто така, постоел екипен пласман, каде биле додавани времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа по секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била екипата со најмало вкупно време. Исто така, постоела и награда за борбеност доделувана по секоја етапа на возач, кој од страна на жирито бил сметан за „најдобар пример за карактер на оние кои се борат против ракот и срцевите болести“, во согласност со спонзорот на маичката. Оваа награда била одбележана со сина маичка.

Етапа Победник Генерален пласман
Спринтерски пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Најборбен возач
Екипен пласман
1 Петер Саган Петер Саган Петер Саган недоделена Тајлер Стајтс Шарл Плане Тим Инеос
2 Каспер Асгрен Тиџеј ван Гардерен Каспер Асгрен Давиде Балерини Тадеј Погачар Еван Хафман ЕФ Едукејшн Фирст
3 Реми Кавања Алекс Хоен Реми Кавања
4 Фабио Јакобсен Петер Саган Мајкл Ернандес
5 Иван Гарсија Каспер Асгрен Давиде Балерини Матео Бадилати
6 Тадеј Погачар Тадеј Погачар Микел Бјерг
7 Кес Бол Алекс Хоен
Final Тадеј Погачар Каспер Асгрен Давиде Балерини Тадеј Погачар недоделена ЕФ Едукејшн Фирст

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]