Дарвин Атапума

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дарвин Атапума
Атапума на Тур де Сан Луис 2014
Лични податоци
Цело име Хон Дарвин Атапума Уртадо
Прекар Ел Пума (El Puma)
Роден 15 јануари 1988 (1988-01-15) (30 г.)
Тукерес,  Колумбија
Висина 1,67 м
Маса 59 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб ОАЕ Тим Емирати
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Професионални клубови
2009–2011

2012–2013
2014–2016
2017-
Колумбија ес Пасион-Колдепортес
Колумбија-Колдепортес
БМЦ Рејсинг Тим
ОАЕ Абу Даби
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национално друмско првенство (2008)
Последна промена
6 февруари 2018

Хон Дарвин Атапума Уртадо (шпански: Jhon Darwin Atapuma Hurtado; р. 15 јануари 1988) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.

По две сезони со Колумбија,[1] Атапума ја напуштил екипата на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на БМЦ Рејсинг Тим за 2014.[2] Во 2015 гофина завршил на 16. место на Џиро д’Италија. Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Вуелта а Еспања 2015.[3] Во септември 2016 година, Атапума објавил дека ќе се приклучи на ОАЕ Абу Даби со двегодишен договор од 2017 година.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
6. Краен пласман Вуелта ал Еквадор
1. Етапа 2
1. Етапа 8
2008
1. Национално друмско првенство
2009
3. Краен пласман Тур де Бос
1. Етапа 3
6. Краен пласман Куп де насионс Вил Сагене
2010
6. Краен пласман Вуелта а Колумбија
8. Краен пласман Трофеу Сидаде да Гварда
9. Краен пласман Тур де л’Авенир
2011
9. Краен пласман Тур де л’Ен
2012
3. Национално друмско првенство
8. Краен пласман Џиро дел Трентино
1. Етапа 4
9. Краен пласман Волта а Португал
10. Краен пласман Вуелта а Колумбија
10. Краен пласман Џиро ди Паданија
2013
1. Етапа 6 Трка околу Полска
6. Краен пласман Трка околу Словенија
7. Краен пласман Трка околу Турција
2014
9. Краен пласман Тур де Сан Луис
2015
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
7. Краен пласман Волта а Каталуња
2016
1. Етапа 5 Тур де Свис
4. Краен пласман Трка околу Јута
9. Краен пласман Џиро д’Италија
2017
4. Национално друмско првенство
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 18 на Тур де Франс

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 16 9
Jersey yellow.svg Тур СО 41
Jersey red.svg Вуелта 56 32 20

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Atapuma makes his mark on Tour of Poland's first stage“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 јули 2013 (посет. 28 јули 2013 г).
  2. Дарвин Атапума потпиша за БМЦ“, „Sky Sports“, BSkyB, 4 септември 2013 (посет. 7 септември 2013 г).
  3. „Вуелта а Еспања 2015“. Cycling Fever. http://www.cyclingfever.com/editie.html?detp=view&_ap=startlijst&editie_idd=MjYwNzQ=. посет. 21 август 2015 г. 
  4. „Atapuma leaves BMC to join Project TJ Sport in 2017“. 19 септември 2016. http://www.cyclingnews.com/news/atapuma-leaves-bmc-to-join-project-tj-sport-in-2017-news-shorts/. посет. 28 септември 2016 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]