Саут Лејк Тахо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саут Лејк Тахо
Гратче
Саут Лејк Тахо, Калифорнија
Саут Лејк Тахо близу Хевенли Вилиџ
Саут Лејк Тахо близу Хевенли Вилиџ
Местоположба во Округот Ел Дорадо и во Калифорнија
Местоположба во Округот Ел Дорадо и во Калифорнија
ДржаваСоединети Држави
Сојузна држава Калифорнија
ОкругЕл Дорадо
Здружена30 ноември 1965[1]
Управа
 • ВидГрадоначалник
 • ГрадоначалникТамара Валас [2]
 • Државен сенатПредлошка:Representative[3]
 • Државно собраниеПредлошка:Representative[4]
 • Конгресот на САДПредлошка:Representative[5]
Површина[6]
 • Вкупна42.98 км2
 • Земјишна26.30 км2
 • Вода16.68 км2  38.80%
Надм. вис.[7]&100000000000019010000001.901 м
Население (2020)[8]
 • Вкупно21.330
 • Густина5,0/км2
Час. појасТихоокеански часовен појас (UTC−8)
 • Лете (ЛСВ)PDT (UTC−7)
ZIP код96150
Повик. бр.530
Код на ССОИ06-73108
ИСГИ со број1659822, 2411938
КлимаКонтинентална средоземна клима
Мреж. местоcityofslt.us

Саут Лејк Тахо ― најнаселено гратче во округот Ел Дорадо, Калифорнија, Соединетите Држави, во Сиера Невада. Населението на градот било 21.330 на пописот во 2020 година, што е помалку од 21.403 на пописот во 2010 година. Градот, долж јужниот раб на езерото Тахо, се протега на околу 8 км западно-југозападно по Патот 50, познат и како булеварот „Езеро Тахо“. Источниот крај на гратчето, на линијата Калифорнија-Невада, веднаш до градот Стејтлајн, Невада, е главно насочен кон туризмот, со продавници за маици, ресторани, хотели и одморалиштето „Хевенли Маунтен“ со казината во Невада веднаш од другата страна. Западниот крај на градот е главно станбен и се протега околу раскрсницата со облик на „Y“, крстосницата во облик на буквата „Х“ на Патот 50, Сојузнодржавниот пат 89 и продолжението на булеварот „Лејк Тахо“ откако ја изгубила ознаката за федерален автопат.

Географија[уреди | уреди извор]

Според Бирото за попис на САД, гратчето има вкупна површина од 43 км2, од кои 26 км2 се копно и 17 км2, или 38,80%, е вода. Неговата височина е околу 1,901 м надморска височина.

Демографија[уреди | уреди извор]

Историски тренд
Попис Нас.
197012.921
198020.68160,1%
199021.5864,4%
200023.6099,4%
201021.403−9,3%
Историски пописи[10]
Пешачка патека покрај плажа, Саут Лејк Тахо, 2007 година.

Пописот на САД во 2010 година[11] објавил дека Саут Лејк Тахо имал население од 21.403 жители. Густината на населеност изнесувала 497.7 жители на километар квадратен. Расниот состав на Саут Лејк Тахо бил 15.733 (73,5%) белци, 182 (0,9%) црнци, 232 (1,1%) староседелци, 1.186 (5,5%) азијци, 39 (0,2%) Тихоокеанци, 3.230% (15.1%) од други раси и 801 (3,7%) од две или повеќе раси. Хиспанците или Латинците од која било раса биле 6.665 лица (31,1%).

Пописот објавил дека 21.034 луѓе (98,3% од населението) живееле во домаќинства, 181 (0,8%) живееле во неустановени групни простории, а 188 (0,9%) биле установени.

Имало 8.918 домаќинства, од кои 2.421 (27,1%) имале деца помлади од 18 години, 3.100 (34,8%) биле брачни парови од различен пол кои живеат заедно, 983 (11,0%) имале жена-домаќин без сопруг присутни, 594 (6,7%) имале маж домаќин без присутна сопруга. Имало 857 (9,6%) невенчани партнерства од спротивен пол и 67 (0,8%) истополови брачни парови или партнерства. 2.918 домаќинства (32,7%) биле составени од поединци, а 652 (7,3%) имале некој што живеел сам кој имал 65 години или повеќе. Просечната големина на домаќинството било 2,36. Имало 4.677 семејства (52,4% од сите домаќинства); просечната големина на семејството била 3,06.

Населението било распространето, со 4.400 лица (20,6%) на возраст под 18 години, 2.478 лица (11,6%) на возраст од 18 до 24 години, 6.416 луѓе (30.0%) на возраст од 25 до 44 години, 6.013 лица (28,1%) на возраст од 45 до 64 и 2.096 луѓе (9,8%) кои биле на возраст од 65 години или повеќе. Просечната возраст била 35,6 години. На секои 100 жени имало 113,6 мажи. На секои 100 жени на возраст од 18 години и повеќе, имало 115,7 мажи.

Имало 15.087 станбени единици со просечна густина од 350.9 квадратни километри, од кои 8.918 беа населени, 3.473 (38,9%) беа населени од сопственици, а 5.445 (61,1%) беа населени со изнајмувачи. Стапката на слободни работни места на сопственици на куќи изнесувала 4,5%; на изнајмување слободни работни места 14,6%. 7.684 луѓе (35,9% од населението) живееле во станбени единици на кои живееле сопственици и 13.350 луѓе (62,4%) живееле во станбени единици под кирија.

Образование[уреди | уреди извор]

Саут Лејк Тахо и околните невклучени заедници се опслужуваат преку Обединетиот училиштен округ „Лејк Тахо“ кој е составен од четири основни училишта (Основно училиште „Бижу“, Основно училиште „Сиера Хаус“, Основно училиште „Тахо Вели“ и Еколошкото научно магнетско училиште „Лејк Тахо“), училиште од VI до VIII одделение (Основно училиште „Саут Тахо“) и средно школо (Средно училиште „Саут Тахо“).[12]

Поради кратење на буџетот, Основното училиште „Ал Тахо“ и Основното училиште „Мејерс “ биле затворени во 2004 година. Но, училишитето „Мејерст“ било преотворено како Еколошкото научно магнетско училиште „Лејк Тахо“ по едногодишен прекин.[13]

Во Саут Лејк Тахо се наоѓа и општествен колеџ, Општествениот колеџ „Лејк Тахо“.[14]

Политика[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на Саут Лејк Тахо е составен од пет избрани членови: тројца членови на советот, градоначалник и заменик градоначалник. Градоначалникот се менува секоја година и го избира Градскиот совет.[15]

Во државниот законодавен дом, Саут Лејк Тахо е во 1-виот Сенатски округ, претставен од републиканецот Брајан Дејл, и 5-тиот собраниски округ, претставен од републиканецот Џо Патерсон.

Федерално, Саут Лејк Тахо е во 4-та конгресна област на Калифорнија, претставена од демократот Мајк Томпсон.

Историја[уреди | уреди извор]

Плажа во Саут Лејк Тахо.

Градот бил вклучен во 1965 година со комбинирање на претходно невклучениот заедници на Ал Тахо, Бижу, Бижу Парк, Стејтлајн, Тахо Вели, и Талак Вилиџ.[16] Во 1967 година е воспоставена поштенска служба.[16]

Коцкањето пристигнало во гратчето во 1944 година, кога Harvey's Wagon Wheel Saloon and Gambling Hall била отворена во Невада како една од првите установи за игри на коцка во областа. Наскоро се појавила конкуренција, а исто така и потребата за повеќе постојани сместувања. До 1950-тите, патиштата почнале да се прават во текот на целата година, овозможувајќи пристап до постојани престојувалишта. Кога Зимските олимписки игри 1960 биле оддржани во Скво Вели, езерото Тахо било цврсто ставено на картата како скијалиште на западниот дел на Соединетите Држави.

Во 2012 година, паркот Лејквју Комонс бил преименуван. Како што е соопштено во месните медиуми, Вашувците го претставиле името Тану Лејвеј (Tahnu Leweh) што на мајчин јазик значи „сенародно место“. Тоа е име кое племето би сакало да им го подари на округот Ел Дорадо и Саут Лејк Тахо како симбол на мирот, процутот и добрината.[17]

Во август 2021 година, целиот град бил принуден да се евакуира поради Калдорскиот пожар.

Злосторство[уреди | уреди извор]

Некои значајни злосторства се случиле или биле поврзани со Саут Лејк Тахо.

На 8 декември 1963 година, Френк Синатра Помладиот бил грабнат од страна Бери Кинан, Џони Ирвин и Џо Амслер. Набргу потоа, Синатра бил ослободен неповреден.[18]

Исчезнувањето на Дона Лас на 6 септември 1970 година е поврзано со Зодијачкиот убиец.[19]

Бомбардирањето на хотелот Harvey's Lake Tahoe се случило веднаш надвор од границите на градот во Стејтлајн, Невада.[20]

На 18 мај 1987 година, Херберт Џејмс Кодингтон бил уапсен за убиство на две жени и грабнување на двајца тинејџери.[21] Тој бил прогласен за виновен за овие злосторства и осуден на смрт во 1988 година.[22][23]

Во 1991 година, Џејси Ли Дугард (11-годишна возраст) била грабната од автобуска станица во Саут Лејк Тахо; таа била пронајдена жива во Ентиох, Калифорнија, во 2009 година.

Превоз[уреди | уреди извор]

Саут Лејк Тахо го опслужува главниот автопат исток-запад, Патот 50, кој ја поврзува областа со Сакраменто и Карсон Сити, Невада. Автопатот 50 често се соочува со затворање во текот на зимата поради лошите временски услови. Аеродромот Лејк Тахо опслужува општа авијација, додека најблискиот редовен патнички авио-превоз е достапен преку меѓународниот аеродром Рино-Тахо во Рино, Невада. Месните автобуски линии се управувани од Превозниот округ „Тахо“. Ел Дорадо Транзит работи меѓу Саут Лејк Тахо, Пласервил и Сакраменто.

Пејзаж[уреди | уреди извор]

Панорамски поглед на езерото од брегот.

Клима[уреди | уреди извор]

Саут Лејк Тахо има снежна клима со студени зими и редовни снежни врнежи и лета со топли денови и свежи ноќи со многу мала влажност. Климата е или класифицирана како топло-летна средоземна клима (Кепен Csb), со користење на 27 °F (−2.8 °C) изотерма на оригиналната шема на Кепен, или континентална медитеранска клима ( Köppen Dsb ), користејќи го 32 °F (0 °C) изотерма што ја претпочитаат некои климатолози. Летото е исто така сушна сезона, при што во јули просечно има 0.31 инчи (7.9 mм) врнежи, за разлика од декемвриските 3.81 инчи (96.8 mм) . Во зависност од годината, снежните врнежи можат да бидат исклучително обилни во зима, со просечни 88 инчи (220 cм), додека највлажната „дождовна година“ била од јули 2005 до јуни 2006 година со 31.12 инчи (790.4 mм) и најсув од јули 2002 до јуни 2003 година со 9.26 инчи (235.2 mм) . Декември 2005 година била највлажниот месец со 13.83 инчи (351.3 mм).

Саут Лејк Тахо просечно има два дена годишно кои достигнуваат до 90 °F (32 °C) или повисоко, најчесто се јавува во јули и август. Секој месец од годината во просек има најмалку две ноќевања со ниска температура од 32 °F (0 °C) степени или пониско,[24] и севкупно има 227 утра во просечна година кои паѓаат под нулата, иако само седум паѓаат на 0 °F (−18 °C) . Високи температури под 32 °F (0 °C) се јавуваат во просек шеснаесет дена годишно. Највисокиот рекорд на сите времиња е 99 °F (37.2 °C), поставен на 22 јули 1988 година, а рекордниот минимум на сите времиња е −29 °F (−33.9 °C), поставен на 29 декември 1972 година, а потоа изедначен и со 7 февруари 1989 година.

Клима на {{{Место}}}
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек

Ангорски пожар[уреди | уреди извор]

Поглед на Ангорскиот пожар.
Пламенот приближувајќи се во 16:42 часот на 24 јуни 2007 година.

На 24 јуни 2007 година, избувнал шумски пожар во рекреативната област Сенека Понд во близина на Мејерс, 5 км јужно од Саут Лејк Тахо.[25] Ангорскиот пожар, така наречен поради неговата близина до Ангорскиот Гребен, е најлошиот шумски пожар запишан во историјата на езерото Тахо.[26]

Пожарот брзо се проширил низ регионот на Ангора, уништувајќи десетици домови и големи шумски површини. Затворањето на автопатот проследено со евакуација, ги уплашило жителите. Хотелите во областа реагирале со отворање на вратите за стотиците евакуирани на кои им требало засолниште.

На 25 јуни 2007 година била прогласена вонредна состојба од страна на потполковникот гувернер Џон Гараменди во име на отсутниот гувернер Арнолд Шварценегер, кој патувал во Европа. Немало смртни случаи, но над 12 квадратни километри биле изгорени, додека повеќе од 275 градби, вклучувајќи 254 домови и 26 други згради, биле оштетени или уништени.[27] На 27 јуни 2007 година, Шварцнегер ја обиколил областа откако се вратил во Калифорнија.[28]

Целосното гаснење на пожарот било објавено на 2 јули.[29]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „California Cities by Incorporation Date“. California Association of Local Agency Formation Commissions. Архивирано од изворникот (Word) на 3 ноември 2014. Посетено на 24 јануари 2023.
 2. „City Council | South Lake Tahoe, CA – Official Website“. www.cityofslt.us. Посетено на 24 јануари 2023.
 3. „Senators“. State of California. Посетено на 24 јануари 2023.
 4. „Members Assembly“. State of California. Посетено на 24 јануари 2023.
 5. Предлошка:Cite GovTrack
 6. „2019 U.S. Gazetteer Files“. United States Census Bureau. Посетено на 24 јануари 2023.
 7. Предлошка:Cite GNIS
 8. „South Lake Tahoe (city) QuickFacts“. United States Census Bureau.
 9. „US Gazetteer files: 2010, 2000, and 1990“. United States Census Bureau. 12 февруари 2011. Посетено на 24 јануари 2023.
 10. „Census of Population and Housing“. Census.gov. Посетено на 24 јануари 2023.
 11. „2010 Census Interactive Population Search: CA – South Lake Tahoe city“. U.S. Census Bureau. Архивирано од изворникот на 15 јули 2014. Посетено на 24 јануари 2023.
 12. „Campus Maps – Lake Tahoe Unified School District“. ltusd.org. Посетено на 24 јануари 2023.
 13. „South Shore students head back to school | TahoeDailyTribune.com“. Tahoe Daily Tribune. Архивирано од изворникот на 2005-12-15. Посетено на 24 јануари 2023.
 14. „Earn Your Associate's Degree – LTCC“. www.ltcc.edu. Посетено на 24 јануари 2023.
 15. „South Lake Tahoe, CA – Official Website – City Council“. www.cityofslt.us. Посетено на 24 јануари 2023.
 16. 16,0 16,1 Предлошка:California's Geographic Names
 17. Jeff Munson (16 април 2012). „Washoe offers sacred name 'Tahnu Leweh' for Lakeview Commons in South Lake Tahoe“. Carson City Nevada News – Carson Now. Посетено на 24 јануари 2023.
 18. https://www.fbi.gov/history/famous-cases/frank-sinatra-jr-kidnapping ,FBI History. Посетено на 24 јануари 2023.
 19. True Crime: Unsolved Crimes ISBN 0-7835-0012-2 стр. 43
 20. https://www.fbi.gov/video-repository/newss-harveys-casino-bomb/view FBI History, Retrieved September 4, 2017
 21. „Archives“. articles.latimes.com. Посетено на 24 јануари 2023.
 22. „Death Penalty Upheld for Tahoe Man / He killed 2 women, raped 2 teens in 1987“. www.sfgate.com. 4 јули 2000. Посетено на 24 јануари 2023.
 23. http://www.cdcr.ca.gov/capital_punishment/docs/condemnedinmatelistsecure.pdf Архивирано на 13 март 2019 г. California Death row roster, Посетено на 24 јануари 2023.
 24. „Historical Weather for South Lake Tahoe – Airport, CA“. Weatherbase. Посетено на 24 јануари 2023.
 25. http://www.590klbj.com/News/Article.aspx?
 26. „Lake Tahoe Fire-Angora Fire“. Blog at WordPress.com. 25 јуни 2007. Посетено на 24 јануари 2023.
 27. „http://sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2007/06/28/BAG6AQNJD94“. Архивирано од изворникот на 2011-08-05. Посетено на 2023-01-24. Надворешна врска во |title= (help)
 28. „Gov. Schwarzenegger Commits California to Comprehensive Review of Lake Tahoe Area Land Management“. Архивирано од изворникот на 2017-10-05. Посетено на 24 јануари 2023.
 29. Lagos, Marisa (2 јули 2007). „South Lake Tahoe fire fully contained“. The San Francisco Chronicle. Посетено на 24 јануари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]