Евен Хафман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Евен Хафман
Хафман На Трката околу Алберта 2016
Лични податоци
Цело имеЕвен Хафман
Роден7 јануари 1990 (1990-01-07) (32 г.)
Елк Гроув, Калифорнија,  САД
Податоци за клубот
Мом. клубХјуман Пауеред Хелт
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012 Калифорнија Џајант Бери-Спешалајзд
Професионални клубови
2013–2014
2015
2016–
Астана
Тим СмартСтоп
Рели Сајклинг
Последна промена
25 мај 2017

Евен Хафман (англиски: Evan Huffman; р. 7 јануари 1990) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Хјуман Пауеред Хелт.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
2. Класик Невада
3. Национално друмско првенство под 23 години
2012
1. MaillotUSA.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Етапа 3 (ITT) Трка Џила
1. Етапа 2 (ITT) Класик Меклејн Пацифик
2015
Вуелта а ла Индепенденсија Насионал
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
1. Етапа 3
2016
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Трка околу Калифорнија
3. Краен пласман Трка околу Алберта
1. Етапа 4
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Џила
1. Етапа 3 (ITT)
Трка околу Калифорнија
1. Етапа 4
1. Етапа 7

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Evan Huffman  » Astana Pro Team“. Посетено на 12 мај 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]