Specialized Bicycle Components

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Specialized Bicycle Components, Inc.
Oснована1974; пред 47 години (1974)
СедиштеМорган Хил (Калифорнија), САД
Клучни личностиМајк Синјард, CEO
ДејностВелосипедизам
Производивелосипеди и опрема за велосипеди
ПриходиUS$500,000,000 (2011)[1]
Вработени300 (2002)[1]
Порталspecialized.com

Specialized Bicycle Components, или скратено како Specialized — американско претпријатие со седиште во Калифорнија, за дизајнирање, производство и продажба на велосипеди, опрема за велосипеди и сродни производи под брендот Specialized.

Компанијата со седиште во Морган Хил била основана во 1974 година од Мајк Синјард и од 2001 година е 49% сопственост на Merida Bikes со седиште во Тајван.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Specialized Bicycle Components Inc“.