Specialized Bicycle Components

Од Википедија — слободната енциклопедија
Specialized Bicycle Components, Inc.
Видприватно претпријатие
ДејностВелосипедизам
Основано1974; пред 50 години (1974)
Седиште,
САД
Клучни личности
Мајк Синјард, CEO
Производивелосипеди и опрема за велосипеди
ДоходUS$500,000,000 (2011)[1]
Вработени
300 (2002)[1]
Мреж. местоspecialized.com

Specialized Bicycle Components, или скратено како Specialized — американско претпријатие со седиште во Калифорнија, за дизајнирање, производство и продажба на велосипеди, опрема за велосипеди и сродни производи под брендот Specialized.

Компанијата со седиште во Морган Хил била основана во 1974 година од Мајк Синјард и од 2001 година е 49% сопственост на Merida Bikes со седиште во Тајван.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Specialized Bicycle Components Inc“.