Класик Бретања 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Класик Бретања 2019
Детали за трката
Издание83. Класик Бретања
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум1 септември 2019
Растојание256,9 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеПлуе
ОдредиштеПлуе
Екипи25
Возачи на почеток172
Возачи на крај90
Просечна брзина41,392 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Сеп Ванмарке (ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг)
ВторопласиранBEL Тиш Бенот (Лото-Судал)
ТретопласиранAUS Џек Хејг (Мичелтон-Скот)
◀20182020
Документација

Класик Бретања 2019 — 83. издание на велосипедската еднодневна трка Класик Бретања, која се одржала на 1 септември како триесет и четврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Сеп Ванмарке.[2][3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Класик Бретања е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Секоја екипа можела да настапи со максимум седум возачи, но Астана, Бахреин-Мерида и Катјуша-Алпесин одлучиле да испратат шест возачи, што значело дека групата започнала со 172 возачи.[5][6] Од нив, само 90 ја завршиле трката.[2]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[7]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг6ч 12' 23
2. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 3
3. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 3
4. DEN Михаел Валгрен Дименжн Дата+ 20
5. NOR Амунд Грендал Јансен Џамбо-Висма+ 20
6. BEL Грег ван Авермат ССС+ 20
7. FRA Беноа Конфруа АГ2Р Ла Мондијал+ 20
8. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 22
9. FRA Флоријан Сенешал Декојнинк-Квик Степ+ 28
10. ESP Едуард Прадес Мовистар+ 28
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. 2,0 2,1 „Bretagne Classic Ouest–France 2019 Results“. ProCyclingStats. Посетено на 1 September 2019.
  3. „Vanmarcke wins Bretagne Classic-Ouest France“. CyclingNews. 1 September 2019. Посетено на 1 September 2019.
  4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  5. „Bretagne Classic - Ouest-France - Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 13 August 2019.
  6. „Liste des Partants“ [List of Participants] (PDF) (француски). Bretagne Classic Ouest–France. 31 August 2019. Посетено на 31 August 2019.
  7. „Класик Бретања 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]