Периг Кеменер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Периг Кеменер
Кеменер на Четири дена Динкерк 2013
Лични податоци
Цело имеПериг Кеменер[1][2]
Роден26 април 1984 (1984-04-26) (36 г.)
Ландерно,  Франција
Висина1,81 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДирект Енержи
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007 Буиг Телеком (стажант)
Професионални клубови
2008– Буиг Телеком
Последна промена
24 мај 2018

Периг Кеменер (француски: Perrig Quéméneur; р. 26 април 1984) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Директ Енержи.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
3. Краен пласман Тур ди От Анжу (под 23 години)
2007
1. Гран при де ла вил де Биксерол
2015
Тур де Франс
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 6

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 80
Jersey yellow.svg Тур 151 83 106
Jersey red.svg Вуелта 100 74

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Le Télégramme "Tour de France. Quéméneur et Jeandesboz: fortunes très diverses" 12 juillet 2011 Perrig Quéméneur (à gauche) et Fabrice Jeandesboz: l'un jubile, l'autre grimace. (француски)
  2. Ouest-France: ouest-france.fr Perrig Quéméneur : « Être à la hauteur » 28 June 2011: Perrig Quéméneur : « Plus beau que dans mes rêves » 26 July 2011 (француски)
  3. Бонами, Рафаел (1 септември 2017). „Direct Énergie: le point sur l'effectif 2018“ [Direct Énergie: Roster Update 2018]. Ouest-France (француски). Groupe Ouest-France. Посетено на 22 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]