Жером Кузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жером Кузен
Лични податоци
Цело имеЖером Кузен
Роден5 јуни 1989 (1989-06-05) (33 г.)
Сен Себастјен на Лоара,  Франција
Висина1,80 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ТоталЕнержи
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2010–2015
2016–2017
2018–
Ббокс Буиг Телеком
Кофидис
Директ Енержи
Последна промена
25 август 2018

Жером Кузен (француски: Jérôme Cousin; р. 5 јуни 1989) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим ТоталЕнержи.[1]

Во октомври 2015 година, Кофидис објавиле дека Кузен им се приклучува од 2016 година на двегодишен договор,[2] по шест години со Тим Јуропкар. Се вратил во екипата во 2018 година, сега познат како Директ Енержи, по истекувањето на неговиот договор во Кофидис.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
10. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
2011
7. Краен пласман Трка околу Данска
9. Полинорманд
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Норманди
1. Етапа 2
1. Етапа 3 Трка Рона-Горни Алпи
2013
2. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
Jersey red number.svg Награда за борбеност Етапа 1 & Етапа 10 Тур де Франс
2018
1. Етапа 5 Париз-Ница
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 4 на Тур де Франс

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 156 121 93
Jersey red.svg Вуелта 78 73 129

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Two-year extension for Calmejane at Direct Energie“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 29 август 2017. Посетено на 9 јануари 2018.
  2. „Team Cofidis Announces Its Final Roster For Next Season“. Orbea. 16 октомври 2015. Посетено на 7 ноември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]