Сеп Ванмарке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сеп Ванмарке
Ванмарке на Трката околу Келн 2016
Лични податоци
Цело имеСеп Ванмарке
Роден28 јули 1988 (1988-07-28) (31 г.)
Кортрејк,  Белгија
Висина1,90 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн Фирст
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за класици
Професионални клубови
2010

2011–2012
2013–2016
2017-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Гармин-Сервело
Бланко Про Сајклинг
Канондејл-Драпак
Значајни победи
Етапни трки
Стер ЗЛМ Тур (2016)

Еднодневни трки и класици

Омлоп Хет Ниусблад (2012)
Последна промена
2 февруари 2019

Сеп Ванмарке (холандски: Sep Vanmarcke; р. 27 јули 1988 во Кортрејк) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн Фирст.[1]

Тој е леворак.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Гармин-Сервело (2011–2012)[уреди | уреди извор]

Ванмарк ја освоил најголемата победа во неговата кариера на Омлоп Хет Ниувсблад 2012, напаѓајќи силно на двапати. Првиот напад го извел на искачувањето Моленберг, ја поделил групата и повторно на делот со калдрма со цел да ја намали водечката група на само два учесника, Хуан Антонио Флеча (Тим Скај) и Том Бонен (Омега Парма-Квик Степ). Ги отспринтал обајцата и победил на трката.[3]

Бланко Про Сајклинг (2013–2016)[уреди | уреди извор]

2013[уреди | уреди извор]

Ванмарке и Фабијан Канчелара на крајот на Париз-Рубе 2013. Канчелара го претекнал Ванмарке за победа на велодромот во Рубе.

Во 2013, Ванмарке бил насочен на класиците, но го повредил неговото колено при пад на Тирено-Адријатико, што ја забавило неговата форма за првите важни еднодневни трки во сезоната. Сепак, учествувал на Трката околу Фландрија, завршувајќи 3 минути зад Фабијан Канчелара.[4] Една недела подоцна, завршил втор на Париз-Рубе зад истиот човек. Избегал со Стејн Ванденберг по делницата со калдрма 6, но подоцна им се приклучиле на Канчелара и Здењек Штибар. На делницата со калдрма Карфур де л’Арбр, Штибар и Ванденберг паднале откако се судриле со гледачите.[5] Ванмарке изгубил во спринтот со Канчелара одржан на велодромот, што му паднало емотивно многу тешко, бидејќи бил многу близу за победа.[6]

2014[уреди | уреди извор]

Во 2014, Ванмарке покажал одлична форма на класиците, со четвртото место на Омлоп Хет Ниувсблад и третото место на Курне-Брисел-Курне следниот ден. Исто така забележал пласмани во првите пет на Е3 Харелбеке (петти) и Гент-Вевелгем (четврти). На Трката околу Фландрија, Ванмарке бил единствениот возач кој можел да го следи нападот на Канчелара на последното искачување на Патерберг. Двоецот ги фатил претходните бегалци, Ванденберг и Грег ван Авермет. Трката завршила со спринт на четворица, каде Канчелара извојувал победа пред Ван Авермет и Ванмарке.

2015–2016[уреди | уреди извор]

Ванмарке не успеал да забележи пласман меѓу најдобрите десет на монументите во сезоната 2015, но завршил петти на Омлоп Хет Ниусблад, четврти на Страде Бјанке, петти на Е3 Харелбеке и шести на Гент-Вевелгем.

Во последната сезона со Лото НЛ-Џамбо во 2016 година, Ванмарке завршил на подиум на Трката околу Фландрија и четврти на Париз-Рубе. Исто така, бил осми на Е3 Харелбеке и завршил втор на Гент-Вевелгем. Негов најдобар резултат во сезоната била победата на четвртата етапа и целата трка Стер ЗЛМ Тур.

Канондејл-Драпак (2017–денес)[уреди | уреди извор]

За сезоната 2017, Ванмарке се вратил во неговата поранешна екипа, за која возел во 2011-2012. Завршил трет на Омлоп Хет Ниусблад, но паднал на Трката околу Фландрија, што го спречило од настап на Париз-Рубе. Меѓутоа, се вратил на трките и го освоил националното друмско првенство.

Првиот подиум на Ванмарке во сезоната 2018 бил на Омлоп Хет Ниусблад, каде завршил трет. Потоа завршил седми на Е3 Харелбеке пред да заврши трет на Дварс дор Вландерен. На Трката околу Фландрија, Ванмарке уште еднаш имал лоша среќа со неколку дупнати гуми на почетокот на трката. Сепак, завршил на 13. место, а една недела подоцна на Париз-Рубе завршил шести. Завршил на петтото место на националното друмско првенство пред да го својот петти настап на Тур де Франс во јули.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
3. Трка околу Фландрија за млади
2008
6. Ла Кот Пикар
8. Трка околу Фландрија за млади
2009
3. Ла Кот Пикар
4. Краен пласман Тур ди О Анжу
1. Етапа 1
5. Трка околу Фландрија за млади
6. Фландриско првенство
8. Шпаркасен Џиро
2010
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Четири дена Денкерк
2. Гент-Вевелгем
2. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
3. Ронде ван хет Груне Харт
8. ГП де Валони
9. Париз-Камемберт
2011
4. Е3 Харелбеке
2012
1. Омлоп Хет Ниувсблад
3. Рогаланд ГП
5. Е3 Харелбеке
7. Дварс дор Вландерен
2013
1. ГП Импанис-Ван Петегем
1. ГП Васе Полдерс
2. Париз-Рубе
2. ГП Џеф Шеренс
5. Краен пласман Тур де Фјорд
5. Трка околу Келн
2014
1. Етапа 3 Трка околу Норвешка
3. Курне-Брисел-Курне
3. Трка околу Фландрија
4. Омлоп Хет Ниувсблад
4. Гент-Вевелгем
4. Париз-Рубе
5. Е3 Харелбеке
7. Гран при Квебек
9. Краен пласман Трка околу Алберта
1. Етапа 3
2015
4. Страде Бјанке
4. Класик РајдЛондон-Сари
4. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
5. Омлоп Хет Ниувсблад
5. Е3 Харелбеке
6. Гент-Вевелгем
7. Минстерланд Џиро
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
1. Етапа 4
2. Гент-Вевелгем
3. Трка околу Фландрија
4. Париз-Рубе
8. Е3 Харелбеке
9. Краен пласман Тур ди Поату Шарант
2017
1. Jersey green.svg Бодовен пласман Трка околу Австрија
2. Национално друмско првенство
3. Омлоп Хет Ниусблад
4. Класик Бретања
4. Класик Лондон-Сари
8. ГП Квебек
10. ГП Монтреал
2018
3. Омлоп Хет Ниусблад
3. Дварс дор Вландерен
5. Национално друмско првенство
6. Париз-Рубе
7. Е3 Харелбеке
7. Париз-Тур

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 131 106 104 104 115
Jersey red.svg Вуелта 139

СО = се откажал; — = не учествувал

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Монумент 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Милано-Сан Ремо 24
Трка околу Фландрија 62 СО 48 29 3 53 3 СО 13
Париз-Рубе 20 84 2 4 11 4 6
Лиеж-Бастоњ-Лиеж
Џиро ди Ломбардија
Класик 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Омлоп Хет Ниусблад 34 1 74 4 5 3 3
Курне-Брисел-Курне 3 81 61
Страде Бјанке СО 4 СО 41
Е3 Харелбеке 4 5 51 5 5 8 23 7
Гент-Вевелгем 2 142 СО 4 6 2 21
Дварс дор Вландерен 18 39 7 28 3

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EF Education First Pro Cycling“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на January 2, 2019. конс. 3 јануари 2019. 
  2. Argyle Armada - Mark Johnson c2012, page 146
  3. Џејмс Старт. „Сеп Ванмарк ја освоил најголемата победа за него на Омлоп Хет Ниувсблад“, „Bicycling.com“, Bicycling, 25 февруари 2012 (посет. 29 септември 2012 г).
  4. Метју Бодин. „Ванмарке се насочува на Париз-Рубе за подобра пролетна сезона“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 3 април 2013 (посет. 8 април 2013 г).
  5. Канчелара го освои својот трет Париз-Рубе“, „Cyclingnews“, Future Publishing Limited, 7 април 2013 (посет. 8 април 2013 г).
  6. Брехт Декалуве. „Vanmarcke expects to lose sleep over Paris-Roubaix final sprint“, „Cyclingnews“, Future Publishing Limited, 7 април 2013 (посет. 8 април 2013 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]