Рубе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рубе
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Рубе
Рубе is located in Франција
Рубе
Рубе
Координати: 50°42′ N; 3°10′ E / 50.7° СГШ; 3.17° ИГД / 50.7; 3.17Координати: 50°42′ N; 3°10′ E / 50.7° СГШ; 3.17° ИГД / 50.7; 3.17
ЗемјаФранција
РегионГорна Франција
ДепартманСевер
ОкругЛул
Општ. заедницаЛил
Управа
 • Градоначалник (2014–2020) Гијом Делвар
Површина113,23 км2 (511 ми2)
Население (2013)296.984
 • Густина73/км2 (190/ми2)
INSEE/Пошт. бр.59512 / 59100
Надм. висина17 м
(прос. 32 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Рубе (француски: Roubaix; холандски: Robaais) — општина во департманот Север, во северна Франција. Се наоѓа помеѓу градовите Лил и Туркоан.

Железничката станица во Рубе нуди врски до Лил, Туркоан, Антверпен, Остенде и Париз.

Спорт[уреди | уреди извор]

Рубе претставува цел на велосипедскиот класик Париз-Рубе, еден од најпрестижните[1] настани во велосипедскот календар. Трката од 259,5 километри од Компјењ до Рубе вклучува скоро 50 километри на калдрма.

Една од најдолгите патеки за брзо одење во светот исто така се одржува секоја година во Рубе. Од 1953 „Рубе 28 часа“ се пренесува на телевизија, кога учествуваат спортисти од дузина земји со цел да постигнат најдолго можно растојание во поставената граница од 28 часа. Моменталниот рекорд е 255 километри, но секоја година победникот остварува повеќе од 200 километри.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Рубе е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Париз-Рубе 2011: Преглед на трката на „пеколот на северот". Telegraph. Посетено на 12 март 2013.
  2. „Британски градови збратимени со француски градови“. Archant Community Media Ltd. Посетено на 11 јули 2013.
  3. „Збратимени градови на Скопје“. Официјален портал на Град Скопје. Град Скопје. Архивирано од изворникот на 2009-05-12. Посетено на 9 јануари 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]