Прејди на содржината

Париз-Рубе 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париз-Рубе 2021
Детали за трката
Издание118. Париз-Рубе
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2021 1.UWT
Датум3 октомври 2021
Растојание257,7 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеКомпјењ
ОдредиштеРубе
Екипи25
Возачи на почеток174
Возачи на крај94
Просечна брзина42,718 км/ч
Искачени метри1360 m
Добитници на наградите
ПобедникITA Сони Колбрели (Бахреин Викториус)
ВторопласиранBEL Флоријан Вермерш (Лото-Судал)
ТретопласиранNED Матје ван дер Пул (Алпесин-Декојнинк)
◀20202022▶
Документација

Париз-Рубе 2021 — 118. издание на велосипедската еднодневна трка Париз-Рубе, која се одржала на 3 октомври како 28. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2][3] Првобитно била закажана да се одржи на 11 април 2021 година, но била одложена поради пандемијата на КОВИД-19 во Франција.[4] Планираната трка во 2020 година исто така била откажана поради пандемијата.[5] По првпат женската трка била одржана еден ден пред машката трка.

Италијанецот Сони Колбрели ја освоил трката во троен спринт пред Флоријан Вермерш и Матје ван дер Пул.[6] Ова било првпат италијански велосипедист да ја освои трката по Андреа Тафи во 1999 година.[7]

Бидејќи Париз-Рубе е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[8] Шест професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи. Од нив, само Тим БајкЕксчејнџ не учествувале со максималните дозволени седум возачи. Од вкупно 174 возачи, 96 ја завршиле трката.[9]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Завршен пласман

[уреди | уреди извор]

[10]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Сони Колбрели Бахреин Викториус6ч 01' 57
2. BEL Флоријан Вермерш Лото-Судал+ 0
3. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Декојнинк+ 0
4. ITA Џани Москон Инеос Гренадиерс+ 44
5. BEL Ив Ламперт Судал Квик-Степ+ 1' 16
6. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 1' 16
7. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 1' 16
8. BEL Том Ван Асбрук Израел старт-ап нејшн+ 1' 16
9. CAN Гијом Боавен Израел старт-ап нејшн+ 1' 16
10. AUS Хајнрих Хауслер Бахреин Викториус+ 1' 16
11. GER Јонас Руч ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 16
12. GER Макс Валшајд Кубека НекстХаш+ 3' 17
13. FRA Антони Тиржис ТоталЕнержи+ 3' 17
14. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 4' 40
15. BEL Џани Вермерш Алпесин-Декојнинк+ 4' 40
16. NED Себастијан Лангевелд ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4' 45
17. AUT Марко Халер Бахреин Викториус+ 6' 21
18. BEL Амори Капиот Аркеа-Самсик+ 6' 21
19. BEL Баптист Планкерт Интермарше-Сиркус-Ванти+ 6' 21
20. ITA Лука Моцато Б&Б Хотелс п/б КТМ+ 6' 21
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници

[уреди | уреди извор]
  1. „Paris-Roubaix: Italian Sonny Colbrelli wins men's race after late drama“. BBC Sport. Посетено на 3 October 2021.
  2. „The UCI reveals the 2021 calendars for the UCI WorldTour and UCI Women's WorldTour“. UCI. Посетено на 25 October 2020.
  3. „Peter Sagan: I'm not afraid of a wet Paris-Roubaix“. Cycling Weekly. Посетено на 30 September 2021.
  4. Farrand, Stephen (1 April 2021). „Paris-Roubaix postponed to October due to COVID-19 pandemic in France“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 April 2021.
  5. Fletcher, Patrick (9 October 2020). „Paris-Roubaix cancelled after COVID-19 cases rise in northern France“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 9 October 2020.
  6. „Sonny Colbrelli wins Paris-Roubaix in muddy, brutal conditions“. Velo News. Посетено на 3 October 2021.
  7. „Sonny Colbrelli wins epic men's 2021 Paris-Roubaix“. Cycling Weekly. Посетено на 3 October 2021.
  8. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  9. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 10 November 2021.
  10. „Париз-Рубе 2021“. ProCycling.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]