Бен Херманс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бен Херманс
Херманс на националното хронометарско првенство 2008
Лични податоци
Цело имеБен Херманс
Роден8 јуни 1986 (1986-06-08) (36 г.)
Хаселт,  Белгија
Висина1,88 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИзраел-Премиер Тек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2005–2006
2007–2008
Беверен 2000
Даво
Професионални клубови

2009
2010–2011
2012–2013
2014–2017
2018-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Тим РадиоШек
РадиоШек-Нисан
БМЦ Рејсинг Тим
Израелска велосипедска академија
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Оман (2017)

Еднодневни трки и класици

Брабантсе Пејл (2015)
Последна промена
2 јули 2018

Бен Херманс (холандски: Ben Hermans; р. 8 јуни 1986 во Хаселт) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Израел-Премиер Тек.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Херманс станал професионален возач во 2009 година со екипата Топспорт Вландерен-Меркатор.[2]

Херманс го напуштил РадиоШек-Леопард[3] на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на БМЦ Рејсинг Тим за сезоната 2014.[4] Во април 2015 година го освоил белгискиот класик Брабантсе Пејл со доцен напад и издржал пред главната група победувајќи сам со неколку секунди разлика на целта.[5] Неколку недели подоцна ја освоил третата етапа на Тур де Јоркшир, повторно сам, напаѓајќи ја водечката група на дванаесет километри пред целта.[6] Исто така, завршил шести на трката.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
MaillotBélgica.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
2006
2. Краен пласман Ронд де л’Исар
4. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
7. Краен пласман Тур де Пиринеи
2007
10. Краен пласман Сиркут де Ардени
10. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
2008
1. Покраинско првенство Лимбург
1. Сиркут ду Хено
1. ГП де Марбрер
2009
2. ГП Кантон Аргау
6. Гран при д’Увертур ла Марселеза
7. Краен пласман Сетимана Сиклистика Ломбарда
9. Вламсе Пејл
2010
6. Краен пласман Трка околу Белгија
1. Етапа 5
9. Краен пласман Критериум Интернасионал
9. Краен пласман Трка околу Австрија
2011
1. Трофео Инка
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Тур де Валони
3. ГП Пино Керами
6. Краен пласман Џиро ди Сардења
6. Бинше-Турнеи-Бинше
8. Амстел Голд Рејс
9. Краен пласман Енеко Тур
2012
2. Национално хронометарско првенство
10. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
10. Париз-Бурж
2013
5. Краен пласман Тур Даун Андер
2014
7. ГП Западна Франција
9. Краен пласман Медитеранска трка
9. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2015
1. Брабантсе Пејл
2. Краен пласман Трка околу Австрија
3. Краен пласман Трка околу Полска
6. Краен пласман Тур де Јоркшир
1. Етапа 3
8. Краен пласман Трка околу Оман
9. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
1. Етапа 3
2016
2. Краен пласман Вуелта а Бургос
5. Вуелта а Мурсија
7. Краен пласман Трка Абу Даби
2017
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Оман
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Етапа 2 (ТТТ) Волта а Каталуња
2. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
1. Етапа 1 (ТТТ)
3. Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Трка околу Гуангси
10. Џиро дел’Емилија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 73 72 СО 45
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 61 14

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Малак, Пат (24 август 2017). „Cycling Academy add Hermans and Plaza for 2018“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 2 јануари 2018.
  2. Профил на Бен Херманс
  3. „РадиоШек-Нисан-трек го објави составот за 2012“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 5 декември 2011. Посетено на 17 јануари 2012.
  4. „БМЦ Рејсинг Тим потпиша со Бен Херманс“. БМЦ Рејсинг Тим. BMC Trading. 10 октомври 2013. Посетено на 13 декември 2013.
  5. „Hermans holds off pack for Brabantse Pijl win“. Cyclingnews.com. Future plc. 15 април 2015. Посетено на 15 април 2015.
  6. Емил Акселгард (3 мај 2015). „Hermans and Nordhaug share the spoils in Yorkshire“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 3 мај 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]