Давиде Чимолаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Давиде Чимолаи
Чимолаи на Тур де Франс 2013.
Лични податоци
Цело имеДавиде Чимолаи
ПрекарЧимо
Роден13 август 1989 (1989-08-13) (30 г.)
Порденоне,  Италија
Висина1,82 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИзраелска велосипедска академија
ДисциплинаДрумски и велодромски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Аматерски клубови
2007
2008–2009
Тим Фриулкаса (јуниор)
ГС Маркиол
Професионални клубови
2010–2011
2012–2016
2017-2018
2019-
Ликвигас-Доимо
Лампре-ИСД
ФДЖ
Израелска велосипедска академија
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Трофео Лаигвелја (2015)
Последна промена
21 јануари 2019

Давиде Чимолаи (италијански: Davide Cimolai; р. 13 август 1989) — италијански професионален друмски и велодромски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Израелска велосипедска академија.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Чимолаи настапува како професионалец од сезоната 2010, настапувајќи за екипата Ликвигас-Доимо до крајот на 2011, кога ѝ се приклучил на екипата Лампре-ИСД за сезоната 2012.[2] Чимолаи го имал својот прв настап на Гранд Тур на Вуелта а Еспања 2012, каде бил главен спринтер на Лампре-ИСД; за прв пат завршил во првите десет на една етапа на втората етапа кога бил седми.[3][4]

Првите две професионални победи на Чимолаи дошле во 2015 година. Го освоил италијанскиот класик Трофео Лаигвелја, а еден месец подоцна и петтата етапа на Париз-Ница.[5][6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
2. Национални младински хронометарски првенства
2007
1. Џиро Сиклистико дела Баса Фриулана
1. Гран Премио Ормесани
1. Медалја д’Оро Спортиви Кастоне
1. Џиро дела Ромања
1. ГП РЕМ Крема
1. Џиро деле Конке
1. Трофео Ороџилдо
Национални јуниорски велодромски првенства
2. Индивидуална потера
2. Бодовна трка
2. Интерреџонале Брачијале дел Крономан
2. ГП Теренцано-Трст
2. ГП Чита ди Чивидале
2. ГП Премио Еуро 90
2. Сиркуто ди Фонтанелете
3. Трофео Фјаски Алфредо
4. ГП Италманубри
4. ГП Елеги
2008
1. Пиколо Џиро д’Емилија
1. Тре Џорни Чита ди Порденоне
2. Фиоренцуола UIV Куп
3. Европски велодромски првенства под 23 години - екипна потера
5. ГП Спортиви ди Поденцано
2009
1. Копа Сан Гео
1. Трофео Франко Балестра
1. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2. Трофео Марко Рускони
2. Медалја д’Оро Фиера ди Сомакампања
3. Медалја д’Оро Фраре де Нарди
3. Меморијал Данило Фурлан
3. Ла Пополарисима
4. Џиро Национале дел Валдарно
5. Сиркуто интернатионале ди Канева
5. ГП де Нарди
7. Трофео Едил Ц
2010
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
4. Сиркуто де Гечо
9. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
2011
Европски велодромски првенства под 23 години
1. Скреч
2. Медисон
Национални велодромски првенства
1. MaillotItalia.PNG Скреч
1. MaillotItalia.PNG Медисон
2. Екипна потера
6. ГП Крањ
2012
9. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
2013
3. Трофео Платха де Муро
4. Гран при де Фурмие
5. Париз-Брисел
2014
7. Ватенфал Класик
2015
1. Трофео Лаигвелја
1. Етапа 5 Париз-Ница
8. Милано-Сан Ремо
2016
1. Етапа 6 Волта а Каталуња
1. Етапа 2 Трка околу Јапонија
2017
1. Етапа 1 Волта а Каталуња
2018
5. Европско друмско првенство
6. Париз-Камемберт

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 137 168 152
Jersey red.svg Вуелта 163

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Israel Cycling Academy finalises 2019 roster, adds Sorensen as DS“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 4 декември 2018 (посет. 20 јануари 2019 г).
  2. van Eyck, Xylon. „Davide Cimolai bolsters Lampre-ISD sprint train“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 5 ноември 2011 (посет. 21 август 2012 г).
  3. Аткинс, Бен. „John Degenkolb takes stage two in tight, uphill sprint“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 19 август 2012 (посет. 21 август 2012 г).
  4. Вестемајер, Сузан. „Degenkolb sprints to Vuelta a Espana stage 2 win“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 19 август 2012 (посет. 21 август 2012 г).
  5. „Трофео Лаигвелја 2015 - Класик“. ProCyclingStats. конс. 13 февруари 2015. 
  6. „Париз-Ница 2015 - Етапа 5“. ProCyclingStats. конс. 13 март 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]