Трка околу Јапонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Јапонија
За трката
Датуммај
РегионЈапонија
Месно имеツアー・オブ・ジャパン (јапонски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеАзиска турнеја UCI 2.1
ВидЕтапна трка
ОрганизаторCycle Month Promotion Council
Директор на тркатаОсаму Куримура
Историја
Прво издание1996 (1996)
Изданија22 (до 2019)
Прв победник Жан Филип Дурака (FRA)
Најмногу победи Фортунато Балијани (ИТА)
 Самад Пурсеједи (ИРС)
 Оскар Пујол (ШПА)
(2 победи)
Неодамнешен победник Крис Харпер (АВС)

Трка околу Јапонија — годишна професионална етапна велосипедска трка, која се одржува во Јапонија. Од 1996 година е дел од Азиската турнеја. Од страна на Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) се смета за трка во категорија 2.1.

Историја[уреди | уреди извор]

Трката околу Јапонија била создадена како наследник на трката Кокусаи, која започнала во 1982 година.[1] Во 1996 година, Трката околу Јапонија започнала како категорија етапна трка 2-5[2] и станала категорија 2-4 во 1997 година. Била спуштена на категорија 2-5 во 2002 година.[3]

Кога бил реформиран системот на UCI во 2005 година, била вклучена во Азиската турнеја како категорија 2.2. Станала категорија 2.1 во 2003 година.

Трката во 2003 година била откажана поради загриженоста од избувнувањето на САРС во Кина, а во 2011 година била откажана поради земјотресот во Тохоку.

Победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
1996 Франција Дурака, Жан ФилипЖан Филип Дурака (ФРА) Франција (национална екипа)
1997 САД Боуен, БартБарт Боуен (САД) Сатурн
1998 САД Мекормак, ФранкФранк Мекормак (САД) Сатурн
1999 Полска Сипитковски, АнджејАнджеј Сипитковски (ПОЛ) Мроз
2000 Швајцарија Џанети, МауроМауро Џанети (ШВА) Вини Калдирола-Сидермек
2001 Полска Њеѕвецки, ПавелПавел Њеѕвецки (ПОЛ) Мроз–Супрадин Витамини
2002 Украина Клименко, АлександарАлександар Клименко (УКР) Мроз–Супрадин Витамини
2003 Немало трка
2004 Јапонија Фукушима, ШиничиШиничи Фукушима (ЈАП) Бриџстон Анчор
2005 Колумбија Карденас, ФеликсФеликс Карденас (КОЛ) Барловорлд
2006 Украина Дума, ВладимирВладимир Дума (УКР) С.Б. Имобилијаре-Универсал Кафе
2007 Италија Машарели, ФранческоФранческо Машарели (ИТА) Аква & Сапоне-Кафе Мокамбо
2008 Австралија Мајер, КамеронКамерон Мајер (АВС) Тим Џајко-АИС
2009 Шпанија Пардилја, СерхиоСерхио Пардилја (ШПА) Кармиоро НГК
2010 Италија Салерно, КристијаноКристијано Салерно (ИТА) Де Роса-Стак Пластик
2011 Немало трка
2012 Италија Балијани, ФортунатоФортунато Балијани (ИТА) Тим Нипо
2013 Италија Балијани, ФортунатоФортунато Балијани (ИТА) Тим Нипо-Де Роса
2014 Ирска Пурсеједи, СамадСамад Пурсеједи (ИРС) Табриз Петрокемикал Тим
2015 Ирска Пурсеједи, СамадСамад Пурсеједи (ИРС) Табриз Петрокемикал Тим
2016 Шпанија Пујол, ОскарОскар Пујол (ШПА) Тим УКЈО
2017 Шпанија Пујол, ОскарОскар Пујол (ШПА) Тим УКЈО
2018 Шпанија Гарсија, МаркосМаркос Гарсија (ШПА) Кинан Сајклинг Тим
2019 Австралија Харпер, КрисКрис Харпер (АВС) Тим БриџЛејн

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Murayama, Goro (март 2013 г) (на (јапонски)). Bicycle Culture Center. http://cycle-info.bpaj.or.jp/file_upload/100159/_main/100159_01.pdf. 
  2. „2001 6th Tour of Japan“. Tour of Japan Organizing Committee. конс. June 9, 2016. 
  3. NEXT TOJ 〜TOJの歴史を振り返る〜 Vol.68. 2017-04-09. конс. 2017-04-27. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]