Едуард Прадес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Едуард Прадес
Прадес на Тур Ла Прованс 2019
Лични податоци
Цело имеЕдуард Прадес
Роден9 август 1987(1987-08-09)(36 г.)
Тарагона,  Шпанија
Висина1,78 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007-2008
2010
2011-2012
ЕСП-Спиук
Азиса-Цетија-Конор
Мореса
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Турција (2018)
Трка околу Норвешка (2018)
Последна промена
25 јули 2020

Едуард Прадес Реверте (шпански: Eduard Prades Reverte; р. 9 август 1987) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. ГП Макарио
2. Аизтондо Класика
2011
1. Аизтондо Класика
1. Пруеба Санта Крус
1. Етапа 3 Цинтуро Емпорда
2. Трофео Еузебио Велез
3. Копа де Еспања
2012
1. Копа де Еспања
1. Меморијал Валенсијага
1. Пруеба Санта Крус
2013
1. Трофеу Жоаким Агостињо
1. Етапа 3
2014
1. Етапа 2 Волта ао Алентежо
1. Етапа 1 ГП Абимота
1. Минамиуонума
2015
1. Етапа 8 Волта а Португал
1. Копа Сабатини
5. Џиро дел’Емилија
6. ГП Бруно Бегели
10. Меморијал Марко Пантани
2016
1. Меѓународен велосипедски класик Филаделфија
1. Етапа 1 Волта Интернасионал Кова да Бејра
2017
5. Копа Сабатини
9. Класика Примавера
9. Копа Берноки
10. Краен пласман Џиро ди Тоскана
2018
1. Краен пласман Трка околу Турција
1. Краен пласман Трка околу Норвешка
2. Краен пласман Тур де Јоркшир
3. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
4. Краен пласман Тур де Луксембург
4. ГП Мигел Индураин
6. Трофео Љосета-Андрат
9. Краен пласман Тур ди Лимузен
2019
1. Краен пласман Вуелта а Арагон
3. Класика Примавера
8. Краен пласман Тур Ла Прованс
1. Етапа 2
9. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
9. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
10. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
10. Класик Бретања

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017 2018
Џиро
Тур
Вуелта 127 68

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Movistar Team ready to open new era in 2020“. Мовистар Тим. Abarca Sports SL. 19 December 2019. Посетено на 3 January 2020.
  2. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]