Боб Јунгелс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боб Јунгелс
Јунгелс на Тур де Франс 2015
Лични податоци
Цело имеБоб Јунгелс
ПрекарБоби
Роден22 септември 1992 (1992-09-22) (30 г.)
Луксембург,  Луксембург
Висина1,89 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКвик-Степ Алфа Винил Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Аматерски клубови
2011 УК Дипах
Професионални клубови
2012

2013–2015
2016-
Леопард-Трек Континентал Тим
РадиоШек-Леопард
Етикс-Квик Степ
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Пласман за млад возач (2016, 2017)
1 поединечна етапа (2017)

Еднодневни трки и класици

Светски хронометарски првак (2016)
MaillotLuxemburgo.PNG Национален хронометарски првак (2013, 2015, 2016, 2018)
MaillotLuxemburgo.PNG Национален друмски првак (2013, 2015, 2016, 2017, 2018)
Лиеж-Бастоњ-Лиеж (2018)
Курне-Брисел-Курне (2019)
Последна промена
7 април 2019

Боб Јунгелс (луксембуршки: Bob Jungels; р. 22 септември 1992) — луксембуршки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Квик-Степ Алфа Винил Тим.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015, кога настапил по првпат.[2] Јунгелс го завршил Тур како 27. во генералниот пласман и петти во пласманот за млад возач.

Јунгелс потпишал за Квик-Степ Алфа Винил Тим за сезоните 2016 и 2017,[3] претходно настапувајќи за екипата Трек Фактори Рејсинг.[4] Бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016, каде завршил шести и го освоил пласманот за млад возач.[5] Во 2017 година ги потврдил амбициите за генералниот пласман со 8. место на Џиро д’Италија. Исто така, го одбранил пласманот за млад возач од претходното издание. Само Владимир Пулников и Павел Тонков го освоиле пласманот последователно пред него. Воедно, ја освоил етапата 15 и со тоа станал првиот Луксембуржанец во 56 години ја победил на Џиро д’Италија.[6]

Во 2018 година, Јунгелс ја освоил Лиеж-Бастоњ-Лиеж откако нападнал сам на Кот де ла Рош о Фокон.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално јуниорско друмско првенство
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално јуниорско велокрос првенство
2. Silver medal europe.svg Европско јуниорско хронометарско првенство
2. Краен пласман ГП Рибиланд
4. Краен пласман Тур де Лорен
1. Етапа 4 (ITT)
5. Краен пласман Трка околу Франкфурт
1. Етапа 1
2010
1. MaillotMundialCrono.PNG Светско јуниорско хронометарско првенство
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално јуниорско друмско првенство
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално јуниорско велокрос првенство
1. Краен пласман Кејзер дер Јуниорес Коксејде
1. Етапа 1
1. Етапа 2а (ITT)
1. Краен пласман Трка околу Франкфурт
1. Етапа 1 (ITT)
1. Краен пласман Вуелта ал Бесаја
1. Етапа 1
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Краен пласман ГП Рибиланд
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Трка околу Франкфурт
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман ГП Патон
2. Куритас Класик Дигем
2. Краен пласман Трофео Карлсберг
3. Краен пласман Челинџ де л’Ест
1. Етапа 3 (ТТТ)
3. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија
2011
Игри на малите држави во Европа
1. Gold medal europe.svg Друмска трка
1. Gold medal europe.svg Поединечен хронометар
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално друмско првенство под 23 години
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Амај Хаут
1. ГП Франсоа Фабер
2. Silver medal europe.svg Европско хронометарско првенство под 23 години
2. ГП дес Карелерс
3. Краен пласман Флеш ду Суд
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
3. Краен пласман Трка околу Одра
2012
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Краен пласман Флеш ду Суд
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 4 (ITT)
1. Краен пласман Триптих на планините и замоците
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey red.svg Спринтерски пласман
1. Париз-Рубе за млади
1. Етапа 4 Џиро дела Вале д’Аоста
2. Silver medal europe.svg Европско хронометарско првенство под 23 години
2. Краен пласман Џиро дел Фриули Венеција Џулија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2. Ла Кот Пикард
8. Краен пласман Тоскана-Тера ди сиклисмо
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
2013
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално друмско првенство
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално хронометарско првенство
1. Гран Премио Нобили Рубинетери
5. Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Етапа 4
2014
9. Краен пласман Критериум Интернасионал
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 17 на Вуелта а Еспања
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Етапа 5
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално хронометарско првенство
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално друмско првенство
6. Краен пласман Тур де Свис
10. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2016
Светски првенства
1. Екипен хронометар
10. Поединечен хронометар
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално друмско првенство
1. MaillotLuxemburgo.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 1 Трка околу Оман
3. Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
6. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
10. Краен пласман Енеко Тур
2017
Национални првенства
1. MaillotLuxemburgo.PNG Друмска трка
2. Хронометар
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач Тирено-Адријатико
8. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 15
8. Краен пласман Тур де Романди
2018
1. Gold medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
Национални првенства
1. MaillotLuxemburgo.PNG Друмска трка
1. MaillotLuxemburgo.PNG Хронометар
1. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
1. Пролог Околу Словачка
3. Класик Ла Дром
5. Краен пласман Волта ао Алгарве
5. Краен пласман Трка околу Британија
7. Вуелта а Мурсија
2019
1. Курне-Брисел-Курне
1. Етапа 4 Трка околу Колумбија
3. Дварс дор Вландерен
5. Е3 Бинкбенк Класик
8. Краен пласман Париз-Ница

Распоред на резултатите[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки
Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 6 8
Jersey yellow.svg Тур 27 11
Jersey red.svg Вуелта СО 42
Распоред на резултатите на етапните трки
Етапна трка 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey yellow.svg Париз-Ница 18 23 8
Jersey blue.svg Тирено-Адријатико 3 14 11
MaillotVolta.png Волта а Каталуња 24
Jersey yellow.svg Трка околу Баскија 57 31
Jersey yellow.svg Тур де Романди СО 8
Jersey yellow-bluebar.svg Критериум ди Дофине 86 25
Jersey yellow.svg Тур де Свис 6

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на монументите
Монумент 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Милано-Санремо 87
Трка околу Фландрија
Париз-Рубе 84
Лиеж-Бастоњ-Лиеж 62 82 1
Џиро ди Ломбардија СО СО
Распоред на резултатите на класиците
Класици 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Омлоп Хет Ниусблад 16
Курне-Брисел-Курне 1
Страде Бјанке 17 СО
Е3 Харелбеке 5
Дварс дор Вландерен СО 3
Амстел Голд Рејс 38 23 43 39 33
Флеш Валон 143 СО 66 39 41
Класика де Сан Себастијан 16 84 52

СО = се откажал; — = не учествувал

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда за најдобар млад спортист во Луксембург (2010)[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Торего, Хосе Марија (23 декември 2018). „El Deceuninck Quick Step busca no sucumbir del cetro mundial del ciclismo en 2019“ [The Deceuninck Quick Step seeks not to succumb from the cycling world title in 2019]. La Guía del Ciclismo (шпански). Digipress Ibérica SL. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. „Почетен список за Тур де Франс 2015“. Velo News. Посетено на 2 јули 2015.
  3. http://www.cyclingnews.com/news/jungels-signs-with-etixx-quickstep/
  4. „РадиоШек-Леопард (RLT) – ЛУК“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 10 јануари 2013.
  5. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  6. „Gaviria and Jungels headline Quick-Step Floors' Giro d'Italia success“. Cyclingnews. Посетено на 29 мај 2017.
  7. [1] Архивирано на 13 декември 2010 г. (француски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]