Пласман за млад возач на Џиро д’Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела маичка
Детали за наградата
СпортДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЏиро д’Италија
Доделена заНајдобар млад возач
Локално имеMaglia bianca (италијански)
Историја
Прва награда1976
Изданија35 (до 2022)
Прв победник Алфио Ванди (ИТА)
Најмногу победи Владимир Пулников (СССР)
 Павел Тонков (РУС)
 Боб Јунгелс (ЛУК)
 Мигел Анхел Лопес (КОЛ)
2 пати
Најнов победник Хуан Педро Лопес (ШПА)


Пласман за млад возач на Џиро д’Италија — второстепен пласман на трката, кој постои од 1976 година. Предводникот на овој пласман ја носи maglia bianca (италијански за бела маичка). Пласманот се утврдува врз основа на најдоброто крајно време, но само младите возачи учествуваат во него.

Од 1976 година па натаму, возраста на велосипедистите кои можеле да се натпреваруваат за пласманот за млад возач била 24 години. По 1994, натпреварувањето не се пресметувало повеќе.

Од изданието во 2007 година, пласманот за млад возач повторно се пресметува, но сега возраста е зголемена на 25 години.

Победници[уреди | уреди извор]

[1]

Година Возач Екипа Пласман во ГП
1976  Алфио Ванди (ИТА) Манифлекс-Торпадо 7.
1977  Марио Беча (ИТА) Сансон 9.
1978  Роберто Висентини (ИТА) Вибор 15.
1979  Силвано Контини (ИТА) Бјанки-Фаема 5.
1980  Томи Прим (ШВЕ) Бјанки 4.
1981  Џузепе Фарака (ИТА) Хонвед-Ботекја 5.
1982  Марко Гропо (ИТА) Метауро Мобили-Пинарело 9.
1983  Франко Кјочоли (ИТА) Виви-Беното 16.
1984  Шарли Моте (ФРА) Рено 21.
1985  Алберто Волпи (ИТА) Самонтана-Бјанки 10.
1986  Марко Џованети (ИТА) Гис Гелати 8.
1987  Роберто Конти (ИТА) Селка-Конти-Гали 15.
1988  Стефано Томасини (ИТА) Фанини-7ап 9.
1989  Владимир Пулников (СССР) Алфа Лум 11.
1990  Владимир Пулников (СССР) Алфа Лум 4.
1991  Масилијано Лели (ИТА) Ариостеа 3.
1992  Павел Тонков (РУС) Лампре-Колнаго 7.
1993  Павел Тонков (РУС) Лампре-Полти 5.
1994  Евгениј Берзин (РУС) Гевис-Балан 1.
2007  Енди Шлек (ЛУК) Тим ЦСЦ 2.
2008  Рикардо Рико (ИТА) Соние Дувал-Скот 2.
2009  Кевин Селдрејерс (БЕЛ) Квик Степ 14.
2010  Ричи Порт (АВС) Тим Саксо Банк 7.
2011  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана 6.
2012  Ригоберто Уран (КОЛ) Тим Скај 7.
2013  Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал 5.
2014  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим 1.
2015  Фабио Ару (ИТА) Астана 2.
2016  Боб Јунгелс (ЛУК) Етикс-Квик Степ 6.
2017  Боб Јунгелс (ЛУК) Квик-Степ Флорс 8.
2018  Мигел Анхел Лопес (КОЛ) Астана 3.
2019  Мигел Анхел Лопес (КОЛ) Астана 7.
2020  Тео Гејган Харт (ВБР) Тим Инеос 1.
2021  Еган Бернал (КОЛ) Инеос Гренадиерс 1.
2022  Хуан Педро Лопес (ШПА) Трек-Сегафредо 10.

ГП = Генерален пласман

Наводи[уреди | уреди извор]