Класика де Сан Себастијан 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Класика де Сан Себастијан 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание38. Класика де Сан Себастијан
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 1.UWT
Датум4 август 2018
Растојание229 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеСан Себастијан
ОдредиштеСан Себастијан
Екипи22
Возачи на почеток153
Возачи на крај82
Добитници на наградите
ПобедникFRA Жилијан Алафилип (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранNED Бауке Молема (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Антони Ру (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019
Документација Wikidata-logo S.svg

Класика де Сан Себастијан 2018 — 38. издание на велосипедската еднодневна трка Класика де Сан Себастијан, која се одржала на 4 август како дваесет и седми настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена од страна на Жилијан Алафилип во спринтерска завршница пред Бауке Молема.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Класика де Сан Себастијан е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Четири професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи. Вкупно настапиле 154 возачи.[4][5]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. GBR Тим Скај
 2. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 3. KAZ Астана
 4. BRN Бахреин-Мерида
 5. USA БМЦ Рејсинг Тим
 6. GER Бора-Хансгрое
 7. FRA Групама-ФДЖ
 8. BEL Лото-Судал
 9. AUS Мичелтон-Скот
 10. ESP Мовистар
 11. BEL Квик-Степ Флорс
 12. RSA Дименжн Дата
 13. USA EF Education First-Drapac
 14. SUI Катјуша-Алпесин
 15. NED Лото НЛ-Џамбо
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (4)
 1. ESP Бургос БХ
 2. ESP Каха Рурал-Сегурос РГА
 3. FRA Кофидис
 4. ESP Euskadi-Murias
Wikidata-logo S.svg

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[6]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс6ч 03' 45
2. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
3. FRA Антони Ру Групама-ФДЖ+ 16
4. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 16
5. FRA Жилјен Симон Кофидис+ 16
6. COL Ригоберто Уран EF Education First-Drapac+ 16
7. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 16
8. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 16
9. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 16
10. NED Антван Толхук Лото НЛ-Џамбо+ 16
11. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 20
12. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 43
13. LAT Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 48
14. ESP Игор Антон Дименжн Дата+ 49
15. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 51
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. конс. 20 октомври 2017. 
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. конс. 20 октомври 2016. 
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 4. „2018 » Clasica Ciclista San Sebastian (1.UWT)“. Pro Cycling Stats. конс. 30 јули 2018. 
 5. Clásica San Sebastián 2018 start list“, „Cycling Weekly“, 30 јули 2018 (посет. 30 јули2018 г).
 6. „Класика де Сан Себастијан 2018“. ProCycling. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]