Класик Лондон-Сари 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Класик Лондон-Сари 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание7. Класик Лондон-Сари
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 1.UWT
Датум29 јули 2018
Растојание183 км
ДржаваGBR Обединето Кралство
ПоаѓалиштеПарк Сент Џејмс
ОдредиштеМол
Екипи20
Возачи на почеток139
Возачи на крај113
Просечна брзина43,13 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGER Паскал Акерман (Бора-хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Елија Вивијани (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Џакомо Ницоло (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиFRA Алекси Гужар (AG2R La Mondiale) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиITA Мануеле Боаро (Бахреин-Мерида) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019
Документација Wikidata-logo S.svg

Класик Лондон-Сари 2018 (позната и како: Класик РајдЛондон-Сари 2018) — 7. издание на велосипедската еднодневна трка Класик Лондон-Сари, која се одржала на 29 јули како дваесет и шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена во спринтерска завршница од Германецот Паскал Акерман од екипата Бора-Хансгрое.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, шеснаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката. Дополнително, четири професионални континентални екипи се натпреварувале, со што главната била составена од 20 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (16)
 1. FRA AG2R La Mondiale
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг Тим
 5. GER Бора-хансгрое
 6. BEL Лото-Судал
 7. AUS Мичелтон-Скот
 8. BEL Квик-Степ Флорс
 9. RSA Дименжн Дата
 10. USA EF Education First-Drapac
 11. SUI Катјуша-Алпесин
 12. NED Лото НЛ-Џамбо
 13. GBR Тим Скај
 14. GER Sunweb
 15. USA Трек-Сегафредо
 16. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (4)
 1. USA Ново Нордиск
 2. POL ЦЦЦ Спранди Полковице
 3. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 4. ITA Бардијани ЦСФ
Wikidata-logo S.svg

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман Бора-хансгрое4ч 20' 10
2. ITA Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
3. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
4. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
5. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
6. GER Фил Баухаус Sunweb+ 0
7. LUX Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
8. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
9. GER Јонас Кох ЦЦЦ Спранди Полковице+ 0
10. FRA Руди Барбје AG2R La Mondiale+ 0
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. конс. 20 октомври 2017. 
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. конс. 20 октомври 2016. 
 3. Ackermann wins Prudential RideLondon-Surrey Classic“, „Cycling News“, 29 јули 2018 (посет. 30 јули 2018 г).
 4. „Класик Лондон-Сари 2018“. ProCycling. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]