Класика де Сан Себастијан 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Класика де Сан Себастијан 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание37. Класика де Сан Себастијан
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 1.UWT
Датум29 јули 2017
Растојание231 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеСан Себастијан
ОдредиштеСан Себастијан
Екипи20
Возачи на почеток159
Возачи на крај86
Просечна брзина39,276 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Тони Галопен (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Бауке Молема (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Класика де Сан Себастијан 2017 — 37. издание на велосипедската еднодневна трка Класика де Сан Себастијан, која се одржала на 29 јули како дваесет и шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена возачот на Тим Скај, Михал Квјатковски, во групен спринт од петмина, пред поранешните победници на трката Тони Галопен (Лото-Судал) и возачот на Трек-Сегафредо, Бауке Молема.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Класика де Сан Себастијан е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Две професионални континентални екипи – Каха Рурал-Сегурос РГА and Кофидис – биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 20 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг Тим
 5. GER Бора-Хансгрое
 6. USA Cannondale-Drapac
 7. RSA Дименжн Дата
 8. FRA ФДЖ
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. NED Лото НЛ-Џамбо
 11. BEL Лото-Судал
 12. ESP Мовистар
 13. AUS Орика-Скот
 14. BEL Квик-Степ Флорс
 15. GBR Тим Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (2)
 1. ESP Каха Рурал-Сегурос РГА
 2. FRA Кофидис
Wikidata-logo S.svg

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[6]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски Тим Скај5ч 52' 53
2. FRA Тони Галопен Лото-Судал+ 0
3. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
4. NED Том Димулен Санвеб+ 0
5. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 2
6. ITA Алберто Бетиол Cannondale-Drapac+ 28
7. FRA Антони Ру ФДЖ+ 38
8. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 38
9. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 38
10. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 38
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. конс. 2 октомври 2016. 
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. конс. 2 октомври 2016. 
 3. Виндзор, Ричард. „Michal Kwiatkowski wins Clásica San Sebastián 2017“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 29 јули 2017 (посет. 29 јули 2017 г).
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 5. „Clasica Ciclista San Sebastian 2017 - Start List“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. конс. 29 јули 2017. 
 6. „Класика де Сан Себастијан 2017“. ProCycling. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]