Класика де Сан Себастијан 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Класика де Сан Себастијан 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание36. Класика де Сан Себастијан
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2016 1.UWT
Датум30 јули 2016
Растојание220,2 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеСан Себастијан
ОдредиштеСан Себастијан
Екипи20
Возачи на почеток157
Возачи на крај113
Просечна брзина39,915 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Бауке Молема (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Тони Галопен (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Морено Мозер (Cannondale-Drapac) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиITA Морено Мозер (Cannondale-Drapac) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBEL Лото-Судал Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Класика де Сан Себастијан 2016 — 36. издание на велосипедската еднодневна трка Класика де Сан Себастијан, која се одржала на 30 јули.[1]

Била освоена од холандскиот возач Бауке Молема.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Класика де Сан Себастијан е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Две професионални континентални екипи – Каха Рурал-Сегурос РГА and Кофидис – биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 20 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. RUS Тинкоф
 2. USA Cannondale-Drapac
 3. BEL Лото-Судал
 4. ESP Мовистар
 5. GBR Тим Скај
 6. USA БМЦ Рејсинг Тим
 7. RUS Катјуша
 8. BEL Етикс-Квик Степ
 9. AUS Орика-БајкЕксчејнџ
 10. USA Трек-Сегафредо
 11. FRA ФДЖ
 12. KAZ Астана
 13. NED Лото НЛ-Џамбо
 14. FRA AG2R La Mondiale
 15. ITA Лампре-Мерида
 16. GER Giant-Alpecin
 17. SUI ИАМ
 18. RSA Дименжн Дата
Професионални континентални екипи (2)
 1. FRA Кофидис
 2. ESP Каха Рурал-Сегурос РГА
Wikidata-logo S.svg

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо5ч 31' 00
2. FRA Тони Галопен Лото-Судал+ 17
3. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 17
4. ESP Хоаким Родригес Катјуша+ 22
5. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 34
6. ITA Џанлука Брамбила Етикс-Квик Степ+ 34
7. GBR Сајмон Јејтс Орика-БајкЕксчејнџ+ 34
8. NED Том-Јелте Слагтер Cannondale-Drapac+ 34
9. IRL Николас Роуш Тим Скај+ 34
10. BEL Дрис Девенинс ИАМ+ 37
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2016 Clásica Ciclista San Sebastián“. ProCyclingStats. конс. 31 мај 2016. 
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 3. „Класика де Сан Себастијан 2016“. ProCycling. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]