Прејди на содржината

Томи Прим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томи Прим
Лични податоци
Цело имеТоми Прим
Роден29 јули 1955(1955-07-29)(68 г.)
Свенјунга,  Шведска
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
1980–1986 Бјанки
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (1980)

Етапни трки

Тур де Романди (1981)
Тирено-Адријатико (1984)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (1976)
Национален хронометарски првак (1979)
Париз-Брисел (1983)

Томи Прим (севернолапонски: Tommy Prim; р. 29 јули 1955) ― поранешен шведски професионален друмски велосипедист, кој возел за италијанската екипа Бјанки во периодот 1980-1986.

Во 1983 година станал прв скандинавски возач, кој освоил класична трка, кога ја однел победата на Париз-Брисел. Други успеси во кариерата му се победите на Тирено-Адријатико и Тур де Романди, како и двете втори места на Џиро д’Италија во 1981 и 1982 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1972
1. Национално јуниорско хронометарско првенство
1976
1. Национално друмско првенство
8. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 3
1978
2. Краен пласман Флеш ди Сид
9. Краен пласман Гран при Гијом Тел
1979
1. Национално хронометарско првенство
Џиро Чиклистико д’Италија
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1980
1. Копа Агостони
2. Краен пласман Трка околу Германија
2. Краен пласман Џиро дел Трентино
4. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 15
4. Краен пласман Париз-Ница
1. Етапа 2
7. Краен пласман Џиро ди Сардења
9. Џиро дел’Емилија
9. Гран Премио Чита ди Камаиоре
1981
1. Краен пласман Тур де Романди
1. Трофео Панталика
1. Етапа 5 Париз-Ница
2. Краен пласман Џиро д’Италија
3. Краен пласман Трка околу Германија
5. Трофео Лаигвелја
6. Џиро ди Ломбардија
6. Џиро ди Ромања
1982
1. Краен пласман Трка околу Шведска
1. Етапа 7b (ITT)
2. Краен пласман Џиро д’Италија
2. Краен пласман Тур де Романди
1. Етапа 1
2. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
3. Краен пласман Сетмана Каталана де Сиклисме
1. Етапа 1
3. Цири-Мецгете
5. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
5. Милано-Санремо
1983
1. Краен пласман Трка околу Шведска
1. Етапа 6b (ITT)
1. Етапа 8
1. Париз-Брисел
3. Краен пласман Тур де Романди
1. Етапа 5b (ITT)
3. Трофео Бараки
8. Краен пласман Џиро ди Сардења
1984
1. Краен пласман Тирено-Адријатико
2. Трофео Бараки
4. Џиро ди Ломбардија
1985
1. Етапа 3b Трка околу Данска
3. Краен пласман Тур де Романди
1. Етапа 5a (ITT)
4. Краен пласман Џиро д’Италија
8. Краен пласман Трка околу Шведска
1. Етапа 6a (ITT)

Наводи[уреди | уреди извор]