Бјанки

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФИВ Едоардо Бјанки С.п.А
ДејностManufacturing
ОснованоМилано, Италија во 1885; пред 137 години (1885)
ОсновачEdoardo Bianchi Уреди на Википодатоците
Седиште
Treviglio Уреди на Википодатоците
,
Опслужувани подрачја
Worldwide
ПроизводиBicycles
Матично претпријатие
Cycleurope Group
Мреж. местоwww.bianchi.com Уреди на Википодатоците
Споделување на Fabbrica Automobili e Velocipedi Едоардо Бјанки од февруари 1927 година, необјавено
Бјанки од крајот на 80-тите години со рамка Кро-Мо и 2 × 8 Шимано Дура Аце

ФИВ Едоардо Бјанки С.п.А А , попознат како Бјанки (   ) е најстарата светска компанија за производство на велосипеди во постоење, со пионер на употреба на тркала со еднаква големина со пневматски гумени гуми.   Компанијата е основана во Италија во 1885 година, а во прилог на велосипеди што ја произведува мотоцикли 1897-1967. Во 1955 година, заедничко вложување Аутобјанки било создадено заедно со Фиат и Пирели за производство на автомобили - Аутобјанки подоцна била продадена на Фиат во 1969 година.

Во текот на својата модерна ера, Бјанки се споил со победниците на италијанскиот Џиро д'Италија и со Тур де Франс, Фаусто Копи, Марко Пантани и Фелис imимонди .

Велосипеди Бјанки[уреди | уреди извор]