Флеш Валон 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Флеш Валон 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 12 од 28
Детали за трката
Date 23 април 2014
Растојание 199 км
Време 4ч 36' 45" (26,8 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Алехандро Валверде (Шпанија) (Мовистар Тим)
Втор  Даниел Мартин (Ирска) (Гармин-Шарп)
Трет  Михал Квјатковски (Полска) (Омега Парма-Квик Степ)
2013
2015

Флеш Валон 2014 — 78. издание на еднодневната велосипедска трка Флеш Валон. Се одржала на 23 април 2014 на растојание од 199 километри и била дванаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.

Била освоена по вторпат од Шпанецот Алехандро Валверде, пред Ирецот Даниел Мартин и Полјакот Михал Квјатковски.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Флеш Валон е настан од Светската турнеја на UCI, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски повикани и се обврзани да испратат екипа. На седум други екипи им биле доделени специјални покани, со што е заокружена групата од 25 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:[2]

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 4ч 36' 45" 80
2  Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп + 3" 60
3  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 4" 50
4  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 4" 40
5  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Гармин-Шарп + 6" 30
6  Јеле Ванендерт (БЕЛ) Лото-Белисол + 6" 22
7  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ + 8" 14
8  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 8" 10
9  Даниел Морено (ШПА) Катјуша + 11" 6
10  Филип Жилбер (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер + 15" 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Браун, Грегор (23 април 2014). „Алехандро Валверде назад на врвот на класиците со победата на Флеш Валон“. Cycling Weekly. IPC Media. Посетено на 24 април 2014.
  2. „Почетна список на Флеш Валон 2014“. Флеш Валон. Amaury Sport Organisation. Архивирано од изворникот на 2014-04-14. Посетено на 23 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]