Тирено-Адријатико 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирено-Адријатико 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание51. Тирено-Адријатико
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 2.UWT
Етапи7
Датуми9 – 15 март
Растојание847,8 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеЛидо ди Камаиоре
ОдредиштеСан Бенедето дел Тронто
Екипи23
Возачи на почеток184
Возачи на крај175
Просечна брзина40,944 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSVK Петер Саган (Тинкоф) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранLUX Боб Јунгелс (Етикс-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Тинкоф) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Чезаре Бенедети (Бора-Аргон 18) Wikidata-logo S.svg
МладинскиLUX Боб Јунгелс (Етикс-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBEL Етикс-Квик Степ Wikidata-logo S.svg
◀20152017▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тирено-Адријатико 2016 — 51. издание на велосипедската етапна трка Тирено-Адријатико, која се одржала од 9 до 15 март 2016 година. Претставувала трета трка во сезоната на Светската турнеја.[1]

Поради откажување на петтата етапа, трката имала шест етапи, со вкупно растојание од 850,8 км.[2][заб 1]

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата за Тирено-Адријатико 2016 била објавена во декември 2015 година во Камаиоре, каде и започнала самата трка.[3][4] Првата етапа претставувала екипен хронометар долг 22,7 километри на брегот. Втората — прва друмска етапа — завршувала на кратко искачување, што ја правело подобна за специјалистите на класиците. Третата и четвртата етапа имале рамни завршници, подобни за спринтерите. Петтата етапа била кралска етапа на трката: вклучувала пет категоризирани искачувања, завршувајќи со 13-километарско искачување на Монте Сан Вичино. Шестата етапа повторно била за спринтерите. Трката завршила во Сан Бенедето дел Тронто петнаесетта година по ред со поединечен хронометар во должина од 10,1 километар за одлучување на завршниот пласман.[4]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg9 марЛидо ди Камаиоре – Лидо ди Камаиоре
екипен хронометар
22,7USA БМЦ Рејсинг Тим Wikidata-logo S.svgITA Даниел Ос Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg10 марКамаиоре – Помаранче
ридеста етапа
207CZE Здењек Штибар Wikidata-logo S.svgCZE Здењек Штибар Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg11 марКастелнуово ди Вал ди Чечина – Монталто ди Кастро
рамна етапа
176COL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svgCZE Здењек Штибар Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg12 марМонталто ди Кастро – Фолињо
ридеста етапа
222GBR Стив Камингс Wikidata-logo S.svgCZE Здењек Штибар Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg13 марФолињо – Монте Сан Вичино
планинска етапа
178откажување на етапата Wikidata-logo S.svgCZE Здењек Штибар Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg14 марКастелраимондо – Чепагати
ридеста етапа
210BEL Грег ван Авермат Wikidata-logo S.svgBEL Грег ван Авермат Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg15 марСан Бенедето дел ТронтоСан Бенедето дел Тронто
индивидуален хронометар
10,1SUI Фабијан Канчелара Wikidata-logo S.svgBEL Грег ван Авермат Wikidata-logo S.svg

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тирено-Адријатико е настан од Светската турнеја на UCI, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа на трката.[5] На пет професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани.[6]

Сите екипи започнале со максималните осум дозволени возачи, со што главната група била сочинета од 184 возачи.[7][8]

Екипи во Светската турнеја на UCI

Професионални континентални екипи

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

9 март 2016 – Лидо ди Камаиоре, 22,7 км (екипен хронометар)
Резултат од етапа 1
Екипа Време
1 БМЦ Рејсинг Тим 23' 55"
2 Етикс-Квик Степ + 2"
3 ФДЖ + 9"
4 Тинкоф + 11"
5 ИАМ Сајклинг + 12"
6 Астана + 15"
7 Трек-Сегафредо + 17"
8 Тим Скај + 21"
9 Орика-БајкЕксчејнџ + 25"
10 Мовистар Тим + 29"
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1  Даниел Ос (ИТА) Сина маичка БМЦ Рејсинг Тим 22' 55"
2  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
3  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
4  Тејлор Фини (САД) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
5  Мануел Квинцијато (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
6  Дамијано Карузо (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим и.в.
7  Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ + 2"
8  Ив Ламперт (БЕЛ) Бела маичка Етикс-Квик Степ + 2"
9  Боб Јунгелс (ЛУК) Етикс-Квик Степ + 2"
10  Здењек Штибар (ЧЕШ) Етикс-Квик Степ + 2"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

10 март 2016 — Камаиоре до Помаранче, 207 км
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Здењек Штибар (ЧЕШ) Етикс-Квик Степ 5ч 10' 03"
2  Петер Саган (СВК) Тинкоф + 1"
3  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Дименжн Дата + 1"
4  Сајмон Кларк (АВС) Канондејл-Драпак + 1"
5  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1"
6  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 1"
7  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 1"
8  Тиш Бенот (БЕЛ) Лото-Судал + 1"
9  Михал Квјатковски (ПОЛ) Тим Скај + 1"
10  Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ + 1"
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Здењек Штибар (ЧЕШ) Сина маичка Црвена маичкаЗелена маичка Етикс-Квик Степ 5ч 33' 50"
2  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
3  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
4  Дамијано Карузо (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
5  Даниел Ос (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
6  Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ + 11"
7  Боб Јунгелс (ЛУК) Бела маичка Етикс-Квик Степ + 11"
8  Петер Саган (СВК) Тинкоф + 14"
9  Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 18"
10  Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 18"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

11 март 2016 — Кастелнуово Вал ди Чечина до Монталто ди Кастро, 176 км
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Фернандо Гавирија (КОЛ) Етикс-Квик Степ 4ч 17' 28"
2  Кејлеб Јуан (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ и.в.
3  Елија Вивијани (ИТА) Тим Скај и.в.
4  Петер Саган (СВК) Тинкоф и.в.
5  Ли Хауард (АВС) ИАМ Сајклинг и.в.
6  Џакомо Ницоло (ИТА) Трек-Сегафредо и.в.
7  Зико Вејтенс (БЕЛ) Џајант-Алпецин и.в.
8  Саша Модоло (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
9  Морено Хофланд (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо и.в.
10  Никијас Арнт (ГЕР) Џајант-Алпецин и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Здењек Штибар (ЧЕШ) Сина маичка Етикс-Квик Степ 9ч 51' 18"
2  Дамијано Карузо (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
3  Даниел Ос (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
4  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
5  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
6  Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ + 11"
7  Боб Јунгелс (ЛУК) Бела маичка Етикс-Квик Степ + 11"
8  Петер Саган (СВК) Црвена маичка Тинкоф + 14"
9  Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 18"
10  Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 18"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

12 март 2016 — Монталто ди Кастро до Фолињо, 222 км
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Стив Камингс (ВБР) Тим Дименжн Дата 6ч 04' 49"
2  Салваторе Пучо (ИТА) Тим Скај + 13"
3  Натнаел Беране (ЕРИ) Тим Дименжн Дата + 13"
4  Даниел Морено (ШПА) Мовистар Тим + 13"
5  Јан Бакелантс (БЕЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 13"
6  Матео Монтагути (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 16"
7  Петер Саган (СВК) Црвена маичка Тинкоф + 25"
8  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 25"
9  Тиш Бенот (БЕЛ) Лото-Судал + 25"
10  Здењек Штибар (ЧЕШ) Сина маичка Етикс-Квик Степ + 25"
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1  Здењек Штибар (ЧЕШ) Сина маичка Етикс-Квик Степ 9ч 51' 18"
2  Дамијано Карузо (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
3  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
4  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 9"
5  Боб Јунгелс (ЛУК) Бела маичка Етикс-Квик Степ + 11"
6  Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ + 11"
7  Петер Саган (СВК) Црвена маичка Тинкоф + 14"
8  Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 18"
9  Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 18"
10  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф + 20"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

13 март 2016 — Фолињо до Монте Сан Вичино, 178 км

Етапата била откажана поради снег.

Етапа 6[уреди | уреди извор]

14 март 2016 — Кастелраимондо до Чепагати, 210 км
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим 4ч 34' 14"
2  Петер Саган (СВК) Црвена маичка Тинкоф и.в.
3  Михал Квјатковски (ПОЛ) Тим Скај + 2"
4  Здењек Штибар (ЧЕШ) Сина маичка Етикс-Квик Степ + 4"
5  Кејлеб Јуан (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ + 7"
6  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 7"
7  Саша Модоло (ИТА) Лампре-Мерида + 7"
8  Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Судал + 7"
9  Сони Колбрели (ИТА) Бардијани-ЦСФ + 7"
10  Морено Хофланд (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 7"
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1  Грег ван Авермат (БЕЛ) Сина маичка БМЦ Рејсинг Тим 20ч 30' 43"
2  Здењек Штибар (ЧЕШ) Етикс-Квик Степ + 7"
3  Петер Саган (СВК) Црвена маичка Тинкоф + 8"
4  Боб Јунгелс (ЛУК) Бела маичка Етикс-Квик Степ + 21"
5  Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ + 21"
6  Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 28"
7  Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 28"
8  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф + 30"
9  Михал Квјатковски (ПОЛ) Тим Скај + 31"
10  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 34"

Етапа 7[уреди | уреди извор]

15 март 2016 — Сан Бенедето дел Тронто (поединечен хронометар), 10,1 км
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1  Фабијан Канчелара (ШВА) Трек-Сегафредо 11' 08"
2  Жоан Ле Бон (ФРА) ФДЖ + 13"
3  Тони Мартин (ГЕР) Етикс-Квик Степ + 15"
4  Алекс Даусет (ВБР) Мовистар Тим + 15"
5  Маќеј Боднар (ПОЛ) Тинкоф + 17"
6  Александар Жење (ФРА) ФДЖ + 18"
7  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Дименжн Дата + 19"
8  Васил Кириенка (БЛР) Тим Скај + 20"
9  Дамијано Карузо (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 22"
10  Петер Саган (СВК) Црвена маичка Тинкоф + 24"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Грег ван Авермат (БЕЛ) Сина маичка БМЦ Рејсинг Тим 20ч 42' 22"
2  Петер Саган (СВК) Црвена маичка Тинкоф + 1"
3  Боб Јунгелс (ЛУК) Бела маичка Етикс-Квик Степ + 23"
4  Себастјен Рајхенбах (ШВА) ФДЖ + 24"
5  Тибо Пино (ФРА) ФДЖ + 24"
6  Винченцо Нибали (ИТА) Астана + 29"
7  Здењек Штибар (ЧЕШ) Етикс-Квик Степ + 33"
8  Михал Квјатковски (ПОЛ) Тим Скај + 39"
9  Бауке Молема (ХОЛ) Трек-Сегафредо + 45"
10  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф + 48"

Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey blue.svg
Бодовен пласман
Jersey red.svg
Планински пласман
Jersey green.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
1 БМЦ Рејсинг Тим Даниел Ос недоделена недоделена Ив Ламперт БМЦ Рејсинг Тим
2 Здењек Штибар Здењек Штибар Здењек Штибар Здењек Штибар Боб Јунгелс
3 Фернандо Гавирија Петер Саган
4 Стив Камингс Чезаре Бенедети
5 откажана
6 Грег ван Авермат Грег ван Авермат Етикс-Квик Степ
7 Фабијан Канчелара
На крај Грег ван Авермат Петер Саган Чезаре Бенедети Боб Јунгелс Етикс-Квик Степ

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Првично биле предвидени 1.019,8 км, растојанието било намалено на 850,8 км по откажувањето на петтата етапа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Вин, Најџел. „Календар за Светската турнеја на UCI 2016“. Cycling Weekly. Посетено на 18 декември 2015.
  2. Фаранд, Стивен. „Петтата етапа на Тирено-Адријатико откажана поради снег“. cyclingnews.com. Посетено на 12 март 2016.
  3. „Рута 2016“. gazzetta.it. La Gazzetta dello Sport. Посетено на 21 декември 2015.
  4. 4,0 4,1 Фаранд, Стивен (21 декември 2015). „Откриена рутата за Тирено-Адријатико 2016“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 10 јануари 2016.
  5. „Велосипедски одредби UCI: Дел 2: Друмски трки“ (PDF). Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 февруари 2016.
  6. „Објавени специјалните покани на Џиро д'Италија, Тирено-Адријатико и Милано-Санремо за 2016“. gazzetta.it. RCS MediaGroup. Посетено на 20 февруари 2016.
  7. „51. Тирено-Адријатико - Одредби“ (PDF). tirrenoadriatico.it. RCS Mediagroup S.P.A. Архивирано (PDF) од изворникот 2016-03-10. Посетено на 10 март 2016.
  8. „Почетна листа“ (PDF). tirrenoadriatico.it. RCS Mediagroup S.P.A. Архивирано (PDF) од изворникот 2016-03-10. Посетено на 10 март 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]