Александар Жење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Жење
Жење на Гран при де Денен 2016
Лични податоци
Цело имеАлександар Жење
Роден16 април 1988 (1988-04-16) (34 г.)
Родез,  Франција
Висина1,83 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2008
2009
ГСК Блањак
Вело-Клуб Ла Пом Марсеј
Професионални клубови
2010–2012
2013–2016
2017-
Скил-Шимано
ФДЖ
Аг2р-Ла Мондијал
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
3 поединечни етапи (2013, 2016, 2018)

Еднодневни трки и класици

Тре Вали Варезине (2017)
Последна промена
21 декември 2018

Александар Жење (француски: Alexandre Geniez; р. 16 април 1988) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.

Кариера[уреди | уреди извор]

Еден од неговите престижни подвизи е освојувањето на белата маичка во пласманот за млад возач на Трката околу Луксембург 2011.

Жене го напуштил Аргос-Шимано на крајот на сезоната 2012 и му се приклучил на ФДЖ за сезоната 2013.[1]

Во април 2015 година, Жене ја освоил трката Тро-Бро Леон, трка возена на асфалт и песок, претекнувајќи ги другите четворица членови на бегството за победа.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. Краен пласман Ронде де л’Изар
2. Краен пласман Тур де Жиронда
7. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2010
2. Рут ду Суд
6. Ле Букл ди Сид Ардеш
7. Краен пласман Трка околу Луксембург
2011
1. Етапа 4 Трка околу Австрија
2. Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
4. Краен пласман Критериум Интернасионал
5. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
6. Краен пласман Вуелта а Мурсија
2012
8. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
9. Краен пласман Трка околу Полска
2013
1. Етапа 15 Вуелта а Еспања
9. Краен пласман Средоземна трка
2014
4. Краен пласман Волта ао Алгарве
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де л’Ен
1. Етапа 3
1. Тро-Бро Леон
4. Тур ди Финистер
9. Краен пласман Џиро д’Италија
9. Тур ди Дуа
Тур де Франс
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 20
2016
1. Етапа 3 Вуелта а Еспања
6. Краен пласман Тур де л’Ен
1. Етапа 4
7. Краен пласман Ла Медитеранен
1. Етапа 1 (ТТТ)
2017
1. Тре Вали Варезине
3. Краен пласман Тур де л’Ен
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 4
3. Краен пласман Тур Ла Прованс
1. Етапа 2
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапа 3 на Вуелта а Еспања
2018
1. Jersey blue.svg Краен пласман Тур Ла Прованс
1. Пролог
1. Гран при д’Увертир Ла Марсејез
1. Етапа 12 Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 13 9 СО СО 11
Jersey yellow.svg Тур 44 112
Jersey red.svg Вуелта 159 90 47 108 СО 90

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Жене во ФДЖ“. Cycling News. Future Publishing Limited. 24 август 2012. Посетено на 6 октомври 2012.
  2. Џеф Кене (19 април 2015). „Жене победи на Тро-Бро Леон при прв обид“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 19 април 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]